Jakie są szanse, że utrzymam maleństwo?

Wczoraj byłam u lekarza, zbadał mnie i powiedział, że moja ciąża jest blisko szyjki i mam pojawić się za 3 tyg., gdyż jeszcze mogę poronić. Jakie są szanse, że utrzymam maleństwo?
Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Miejsce implantacji zarodka w macicy jest losowe, nie mamy na nie też wpływu. Niestety bardzo niskie umiejscowienie zarodka zwiększa szansę na poronienie. Jedyne co można zrobić, to czekać i obserwować rozwój ciąży.
Czasem zdarza się tak, że łożysko będzie rosło „do góry”. Jeżeli jednak łożysko oprze się o szyjkę macicy (tzw. łożysko przodujące), to może Pani otrzymać restrykcyjne zalecenia, co do odpoczynku i wysiłku fizycznego w ciąży, tak by zmniejszyć szansę na duży krwotok.
Będzie Pani musiała w takim układzie liczyć się też z koniecznością cięcia cesarskiego przy rozwiązaniu. Póki co, nie ma co jednak martwić się na zapas. Mam nadzieję, że uda się Pani szczęśliwie donosić ciążę, czego serdecznie życzę.
Pozdrawiam!