Działanie niepożądane tabletki antykoncepcyjne

Witam. Mój lekarz ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne (Y***), które miały za zadanie uregulować mój cykl miesiączkowy. W niekrótkim czasie po ich stosowaniu, a dokładnie w ciągu 2 miesięcy bardzo przytyłam i źle się czułam. Co było tym spowodowane? Dodam, że po odstawieniu tabletek wszystko wróciło do normy, poza tym, że miesiączki nadal są nie regularne, niestety pojawiły się też rozstępy ;(
Czy jest jakaś antykoncepcja, które nie wiąże ze sobą takich skutków?
Serdecznie pozdrawiam. Joanna

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Generalnie powinno stosować, w celu zminimalizowania skutków niepożądanych, antykoncepcję hormonalną, z jak najmniejszą skuteczną dawką hormonów płciowych. Stosowany preparat przez Panią do nich należy.

Niestety jest tak, że reakcja kobiet na dane preparaty jest indywidualna, nie da się jej przewidzieć. Niektóre kobiety po danym preparacie będą miały wzrost łaknienia i zatrzymanie wody w organizmie (co powoduje ogólne pogorszenie samopoczucia), inne nie. Dlatego w takim przypadku, należy zgłosić się do ginekologa w celu wymiany preparatu. Nieraz trzeba wypróbować parę by znaleźć odpowiedni dla siebie.

Jeżeli źle się toleruje antykoncepcję hormonalną, warto też omówić to z ginekologiem, czy korzyści z jej stosowania przewyższają działania niepożądane.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o antykoncepcji hormonalnej w pytaniach i odpowiedziach.

Serdecznie pozdrawiam!