Jakie witaminy na rozdwajające się paznokcie?

Witam. Mam ogromny problem z rozdwajającymi się paznokciami - pomimo, że są dość twarde, rozdwajają się na dwie warstwy. Zażywam witaminy H-pantoten i nie widzę żadnej poprawy. Jak wzmocnić takie paznokcie? Co może być przyczyną tego stanu? Czy jest to spowodowane jakimiś  niedoborami witamin, czy złą dieta czy jeszcze inna przyczyną. Moczyłam ręce w oliwie, stosowałam odzywke do paznokci ale nic mi nie pomogły te zabiegi.Zawsze muszę je krótko obcinac bo jak sa trochę dłuższe to wygląda to brzydko. Bardzo proszę o jakąs rade co robić. Będę bardzo wdzieczna za jakies skuteczne rady. Dziękuję bardzo.
ponad rok temu

Witam!

Rzeczywiście problemy z paznokciami (rozdwajanie, łamliwość) pojawiają się najczęściej wtedy, gdy organizmowi brakuje witamin bądź minerałów. Należy zadbać, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość produktów bogatych w cynk, żelazo, witaminy A i E, witaminy z grupy B, biotynę. Proszę sprawdzić, czy przyjmowane przez Panią suplementy rzeczywiście zawierają powyższe składniki.

Oprócz zapewnienia organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, należy unikać bezpośredniego kontaktu rąk z detergentami - do prac domowych najlepiej używać rękawic ochronnych. Pomocne mogą być także odżywki do paznokci w postaci bezbarwnych lakierów, które utwardzają płytkę paznokciową, przez co staje się ona nieco mocniejsza.

Jeśli pomimo przestrzegania powyższych zasad nie zauważy Pani poprawy, radziłabym wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania. Łamliwość paznokci może być objawem niedokrwistości czy zaburzeń hormonalnych.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Rozdwajające się paznokcie rzeczywiście najczęściej wynikają z braków w diecie witamin i minerałów. Nie jest to jednak reguła. Czasami mogą być spowodowane zaniedbaniami higienicznymi lub używaniem detergentów.
Do najczęstszych przyczyn rozdwajania się paznokci należą:
Przyczyny rozdwojonych paznokci:
niedobory białek, witamin: A, E, C oraz witamin z grupy B oraz minerałów, w tym w pierwszej kolejności niedobory: cynku, wapnia, magnezu i krzemu;
nieodpowiednia pielęgnacja paznokci – niewłaściwe opiłowywanie płytki, używanie preparatów z acetonem, niestosowanie odżywek, obgryzanie paznokci
czynniki zewnętrzne – mechaniczne, np. uderzenie, oraz chemiczne, np. zbyt długi kontakt z detergentami, innymi chemikaliami czy nawet z samą wodą;
choroby płytki paznokci – należą do nich np. zakażenia grzybicze, łuszczyca, choroby ogólnoustrojowe– tj. dna moczanowa, zaburzenia układu krążenia, zaburzenia np. z obniżonym poziomem hormonów tarczycy.

Warto udać sie do lekarza POZ i wykonać podstawowe badania moczu i krwi. Warto uzupełnić dietę w składniki pokarmowe tj. witamina A. W tym celu można próbować pić sok z marchwi. Poza tym w aptekach dostępne są preparaty ziołowo-witaminowe, które zawierają w swoim składzie krzem i cynk. Dobroczynnie na paznokcie działają też zawarte w diecie ryby morskie, wątróbka oraz soja. Witamina B znajduje się w drożdżach i pełnoziarnistym pieczywie, a witamina C np. w owocach cytrusowych i soku z porzeczki.

Jeśli poza rozdwajaniem sie paznokci występuje np. przebarwienie płytki paznokciowej na kolor żółty to może to świadczyć o grzybicy paznokci. W takim przypadku dalszym leczeniem farmakologicznym powinien zająć sie dermatolog.

Jeśli występuje kontakt z detergentami, w takim przypadku warto jest zakładać gumowe rękawice.

Trzeba też zadbać o odpowiednią pielęgnację paznokci. Można stosować krem nawilżający do rąk oraz oliwę z oliwek. Poza tym można fundować raz w tygodniu paznokciom kąpiel w oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. W dodatku warto używać pilników do paznokci plastikowych, te metalowe mogą rozdwajać paznokcie. Kiedy paznokcie się rozdwajają warto na pewien czas zrezygnować z tipsów. W drogeriach dostępne są różne rodzaje serum witaminowego i regeneracyjnego zapobiegającemu rozdwajaniu się paznokci. Można też zastosować tzw. manicure japoński, o działaniu regeneracyjnym.

Jeśli proste zabiegi pielęgnacyjne i suplementacja diety nie pomogą należy udać się do lekarza. W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny, a później w razie potrzeby dermatolog.