Jakie wykształcenie powinien posiadać seksuolog?

Dzień dobry, często na forum eksperci udzielają rady, że 'w takim przypadku należy udać się do lekarza'. No właśnie -   o jakiego konkretnie lekarza chodzi? Z moich badań w internecie wynika, że możliwy jest albo kontakt z lekarzem medycyny, który posiada rownież specjalizację z seksuologii (5 lat stażu/edukacji) lub z psychologiem, który ukończył również studia podyplomowe związane z seksuologią. I teraz w większosci opinii w internecie lepszym kontaktem (bardziej fachowym) jest kontakt z lekarzem medycyny, posiadajacym specjalizację z seksulogii, natomiast od razu dodawany jest również komentarz, że lekarzy o takiej specjalizacji jest w Polsce bardzo mało. Kogo wobec tego oznacza termin 'seksuolog', tzn. kto może się takim tytułem legitymować? Lekarz medycyny, czy psycholog? Jaka jest różnica w poziomie wiedzy (możliwości rzetelnej pomocy) pomiedzy tymi dwiema scieżkami edukacji? Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

poziom wiedzy seksuologicznej między lekarzem seksuologiem, a psychologiem seksuologiem powinien być dokładnie taki sam. Zarówno lekarz, jak i psycholog, kończą te same studia podyplomowe, aby móc tytułować się seksuologiem. Różnica polega na tym, że lekarz może przepisać lekarstwa na receptę, a psycholog nie posiada takich uprawnień.

Tak więc, w zależności od tego, jaki problem nas dotyka, taką osobę powinniśmy wybrać. Jeżeli problemy seksualne są na tle psychologicznym, wybieramy specjalistę, który jest przygotowany do pracy psychoterapeutycznej, jeżeli natomiast potrzebujemy recepty, pomóc może jedynie lekarz.

Serdecznie pozdrawiam