Jakie zachodzą zmiany w organizmie po 'pierwszym razie'?

Zastanawia mnie to jakie mogą zajść zmiany w organizmie kobiety, po pierwszym seksie. Czy okres może wtedy się spóźnić? Zaczynam się niepokoić. Ostatnia miesiączka zaczęła mi się 6 maja, a seks z chłopakiem uprawiałam 22 maja. Okres mam już od paru miesięcy regularnie. Zawsze tydzień przed spodziewaną @ zaczynały boleć mnie piersi. Teraz w ogóle NIC kompletnie mnie nie bolą i strasznie się niepokoję. Zabezpieczyliśmy się prezerwatywą i ani nam ona nie pękła, ani nie zsunęła się nam. Zaczynam mieć obawy.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Pierwszy raz prócz tego, iż pozbawia dziewictwa z fizjologicznego punktu widzenia nie ma innych następstw. Jeżeli nie ma Pani niepokojących objawów sugerujących np. infekcję, należy w pierwszej kolejności wykluczyć możliwość ciąży, mimo używania antykoncepcji - wykonując test ciążowy.

Nie napisała Pani, czy miesiączka dużo się spóźnia, ale jej opóźnienie może być również spowodowane przez stres wynikający z przeżycia pierwszego razu oraz obaw przed zajściem w ciążę. Jeżeli pomimo negatywnego wyniku testu ciążowego, okres będzie się opóźniał ponad 2 tygodnie, proponuję kontrolną wizytę u ginekologa.

Ponadto warto wspomnieć, iż według zaleceń po pierwszym razie powinno udać się do ginekologa na pierwsze rutynowe badanie.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o testach ciążowych.

Serdecznie pozdrawiam!