Jakim badaniem wykryć toksokarozę?

Witam, u mojego syna 5,5 roku pediatra podejrzewa toksokarozę. W związku z bardzo długim oczekiwaniem na wizytę w poradni chorób zakaźnych chciałabym własnymi siłami wykonać jakieś badania aby potwierdzić czy tez wykluczyć tę chorobę. Dziecko ma podwyższone granulocyty kwasochłonne- 10 % norma 1-5 % niski poziom granulocytów podzielonych 32 % norma 50-70% pałeczkowate poniżej normy 1% norma 3-5 % monocyty 15 % norma 3-7 %, do tego bardzo częsty kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych mniej więcej od 1,5 roku, czasami 2-3 razy w miesiącu bóle brzucha bez przyczyny. Ma duży apetyt, waga od mniej więcej pół roku stoi w miejscu. Ma silne bóle głowy połączone z wymiotami (tak jakby migrenowe) raz na 2 miesiące czasami częściej, jest nadpobudliwy i nie może usiedzieć na miejscu, obniżona koncentracja. Podobne objawy ma młodszy 4 letni syn z tym, że on ma częstsze- kilka razy w miesiącu bóle brzucha i nie ma bóli głowy. Słabo przybiera na wadze. U młodszego jesteśmy przed badaniami krwi. Proszę o poradę.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Zarówno w objawowej jak i bezobjawowej toksokarozie występuje leukocytoza, eozynofilia i wysoki poziom IgE we krwi. Diagnostyka toksokarozy opiera się głównie na badaniach serologicznych. Diagnostyka serologiczna polega natomiast na poszukiwaniu swoistych przeciwciał klasy G w surowicy krwi i/lub w płynie mózgowo-rdzeniowym badanej osoby za pomocą testów immunoenzymatycznych.
Pomocne są także: USG jamy brzusznej, badania radiologiczne, badanie neurologiczne, okulistyczne, ewentualnie badanie szpiku.
Proszę jednak pamiętać, że by potwierdzić zakażenie toksokarozą, bardzo często nie ma potrzeby wykonywania aż tak dużej ilość opisanych powyżej badań. O tym, które z nich będą potrzebne w przypadku Pani syna, powinien zdecydować lekarz.