Jakimi chorobami można się zarazić podczas stosunku oralnego?

Dzień dobry. Proszę o pomoc.  Jakie jest ryzyko zarażenia i jakimi ewentualnie chorobami mężczyźni mogą się zarazić podczas stosunku oralnego fellatio (tzn. narządy płciowe mężczyzny mają kontakt z ustami i śliną kobiety). O ile mi wiadomo, prawie zerowe jest ryzyko zarażenia HIV, wirusowymi zapaleniami wątroby wszystkich typów, kłykcinami kończystymi. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia kiłą i rzeżączką , czy jest to ryzyko duże? Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę. Jeżeli jednak można się zarazić podczas stosunku oralnego to jakimi chorobami. Z partnerką lubimy eksperymentować w łóżku. Wciąż zmieniamy pozycje, a ostatnio zaczęliśmy próbować seksu oralnego. Czy jednak jest to bezpieczne? Dziękuję za odpowiedź
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Pana informacje są rzeczywiście prawidłowe.
Zakażenie wirusem HIV podczas fellatio jest ryzykowne przede wszystkim dla strony, która ma kontakt z narządami płciowymi mężczyzny. W przypadku kontaktów heteroseksualnych narażona na zakażenie jest głównie kobieta, a ryzyko dla mężczyzny wynosi praktycznie zero. Ryzyko to wzrasta, gdy dojdzie do kontaktu z krwią.
Wirusy wywołujące WZW B i C są przenoszone głównie drogą krwi i ryzyko zakażenia jest minimalne. Wzrasta w przypadku kontaktu z krwią, tak jak w przypadku wirusa HIV.
Do najczęstszych chorób, którymi można się zarazić należą: kiła, rzeżączka, chlamydioza, zakażenie wirusem opryszczki.
W przypadku rzeżączki ryzyko jest znacznie większe dla kobiety w przypadku kontaktów heteroseksualnych. Bakteria ta jest przyczyną rzeżączkowego zapalenia gardła.
Wśród występujących przypadków kiły szacuje się, że ok. 15% z nich zostało przeniesione w przypadku kontaktów oralnych. We wczesnym stadium choroby jest ona najbardziej zaraźliwa, szczególnie podczas wysypu zmian skórnych w okolicy genitaliów.
Infekcja HSV1 (wirus opryszczki zwykłej) w okolicy narządów płciowych jest związana zwykle z kontaktami oralnymi z zakażonym partnerem.
Stosunkowo łatwo podczas seksu oralnego przekazywana jest chlamydia. Ryzyko dla obu osób jest praktycznie takie samo dla partnerów.
Znacznie zwiększa się także ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), co grozi rakiem jamy ustnej, gardła, czy wystąpienia kłykcin.
Pozdrawiam serdecznie!