Jakimi ćwiczeniami mogę rozluźnić i rozciągnąć plecy?

Nieustannie odczuwam przykurcz pleców przy samym kręgosłupie niemal na całej jego długości. Szczególnie dokuczliwe jest to w trakcie dłuższego przebywania w pozycji siedzącej lub nieruchomego stania. Jakimi ćwiczeniami mogę rozluźnić i rozciągnąć plecy?

Witaj, prawdopodobnie masz nadmiernie napięte prostowniki grzbietu.

Spróbuj codziennie wykonywać jedno z poniższych ćwiczeń:

1. Pozycja wyjściowa: siad prosty (minimalnie ugięte kolana)
Ruch: Skłon w przód (spróbuj sięgnąć palców lub jeśli dasz radę to pięt)

Przytrzymaj tą pozycję 20 sekund, następnie odpocznij 10 sekund i powtórz całość 4 razy.

2. Drugim ćwiczeniem jest pozycja pługu z jogi (halasana). Zasady czasowe identyczne jak w przypadku pierwszego.

Jeżeli po 2-3 tygodniach nie odczujesz jakiejkolwiek poprawy skonsultuj się z lekarzem.
Pamiętaj, żeby nie rozciągać się na siłę. Nie możesz mieć uczucia "rozrywania".

Pozdrawiam
Norbert Gotz