Jakiś nietypowy trądzik, a mam 24 lata...

Witam, mam 24 lata. Kiedyś miałem trądzik młodzieńczy, bo cała twarz była tym dziadostwem obsypana. W wieku 20 lat trądzik ustąpił ale... Co jakiś czas pojawiają mi się pryszcze (krosty, czasem małe, czasem zagłębione, duże, których lepiej nie próbować wyciskać itp.), głównie pod ustami, tak do 2 cm od ust i w okolicach brody, także nad ustami, ale rzadziej, i są to pryszcze małe, które szybko ustępują ;) Występują także prusaki w okolicy nosa, ale nie są one uporczywe, łatwo można się ich pozbyć. Szczególnie uporczywe są te pod ustami, gdyż pozostawiają zaczerwienienia, przebarwienia, czasem nawet dłużej niż tydzień, a że co tydzień coś wyłazi, to szpetnie to wygląda i jakbym nie wiadomo co tymi ustami robił ; / Cerę mam raczej mieszaną - czoło i zewnętrzne części twarzy raczej tłuste, a nos i broda raczej sucha. Wokół nosa mam trochę zaskórników. Używałem maści i gdy już nie skutkowały, to zakupiłem krem. Dobry, ale doprowadza do białego wykwitu pryszcza na 2 czy 3 dzień i potem musi goić się rana i jest bliza ;] O dietę staram się dbać, do tego ćwiczę na siłowni, więc spożywam dość proste pokarmy - makaron, ryż do tego mięso, ryby itp. Czy to może być coś z hormonami jeszcze? Niby pryszcze na brodzie to hormony. Czy jakiś pokarm może aż tak uczulać np. ser? Występowanie tych krost blisko ust powodowało, że myślałem, że to opryszczka, ale ja nie mam jakiś placków i jakiś strupów, więc to chyba nie to. Dziękuję z góry za wszelkie informacje. Jeśli tu nie uzyskam pomocy, to będę musiał udać się do dermatologa, bo już w tym wieku nie powinienem mieć takich uporczywych problemów i mam dość ;/ .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

namawiałabym do wizyty u lekarza dermatologa. Czasem dobranie odpowiednich, silniejszych niż dotychczas stosowane, preparatów miejscowych (a sądzę, że taka terapia będzie wystarczająca) powinno poprawić stan skóry. Co do wieku chorowania na trądzik, to obecnie obserwuje się znaczące przesunięcie górnej granicy. Proszę zwrócić uwagę na odpowiednie preparaty do mycia twarzy - z serii do cery trądzikowej.

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.