Jałowa martwica śródstopia a noszenie butów na obcasie

Zdiagnozowano u mnie 5 lat temu jałową martwicę śródstopia- lewa stopa. Obecnie mam 18 lat. Uciążliwy ból, który występował na początku minął i od kilku lat nie stosuje sie już tak rygorystycznie do zalecen, tzn nosze wysokie obcasy. Ostatnio po takim zajściu stopa napuchła w tym miejscu i pobolewa do dziś, chociaż mineło juz kolejnych 6 tyg. czy noszenie nieodpowiednich butów- obcasów może spowodowac jakies poważne komplikacje? np trwałe uszkodzenie i obrzęk?

Dzień dobry
Z opisu wynika że przebyła Pani jałową martwicę głowy kości śródstopia czyli chorobę Kohlera-Freiberga. Choroba ta rozwija się w wieku młodzieńczym, później często objawy znikają. Jednak przebycie tej choroby powoduje powstanie zniekształcenia głowy kości śródstopia, narastanie wyrośli kostnych. Zmiany te mogą powodować bóle. Jeżeli bóle się będą powtarzały konieczne może być leczenie operacyjne.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy, specjalista ortopeda traumatolog