Jaskra a poród

Witam! Mam 26 lat. Parę miesięcy temu wykryto u mnie jaskrę. Pani Doktor stwierdziła, że dość zaawansowaną. Obecnie staramy się z mężem o pierwsze dziecko. W związku z tym mam pytanie dotyczące porodu. Czy jaskra jest wskazaniem do cesarskiego cięcia czy można rodzić naturalnie? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Jaskra nie jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Okulistycznymi wskazaniami do cięcia cesarskiego są jedynie zaawansowane retinopatie i odwarstwienie siatkówki. Niestety wciąż wykonuje się cięcia cesarskie z innych przyczyn okulistycznych, ale nie jest to właściwe. Proszę pamiętać, że poród siłami natury jest najlepszy dla dziecka (oczywiście jeśli nie ma do niego przeciwwskazań).

Pozdrawiam serdecznie!