Jednoczasowe stosowanie leków przeciwdepresyjnych i leków nasennych

Prosze o odpowiedz; maja corka jest na leku p-depresyjnym od miesiaca; bierze rowniz tabletki zeby spac; poprawilo sie spanie, ale ataki paniki stale trwaja; co ma robic zeby powoli ich sie pozbyc, czy to jest mozliwe; czy sa moze jakies techniki zeby mogla sobie pomoc; z gory dziekuje za odpowiedz

W pytaniu nie wymieniono jakie leki (przeciwdepresyjny i nasenny) i w jakich dawkach przyjmuje pacjentka. Poprawa w zakresie snu wskazuje, że dobrany lek nasenny prawdopodobnie jest odpowiedni, choć należy zwrócić uwagę na to czy może on być przyjmowany długoterminowo. Leki z grupy benzodiazepin i z grupy "Z" powinny być stosowane raczej krótkoterminowo (do 4-6 tygodni). W razie konieczności dłuższego stosowania powinny być przyjmowane z przerwami lub zamienione na małe dawki sedatywnego leku przeciwdepresyjnego. Utrzymywanie się napadów paniki po miesięcznej kuracji lekiem przeciwdepresyjnym może świadczyć o: nieprawidłowo dobranym leku (co jest mniej prawdopodobne) lub o za małej dawce. Jeśli dobór leku i jego dawka jest prawidłowa, to po miesięcznej kuracji objawy lęku napadowego powinny się zmniejszać, choć pełna remisja może wymagać więcej czasu. W razie braku poprawy należy uwzględnić weryfikację rozpoznania, wraz z oceną pod kątem nadużywania substancji psychoaktywnych. W niektórych przypadkach wskazane może być dołączenie psychoterapii, na przykład poznawczo-behawioralnej.