Jednorazowe krwawienie w ciąży a poronienie

Witam od ponad 2 tyg.nie dostałam okresu wiec zrobiłam test wyszedł pozytywnie niestety wczoraj zauważyłam krwawienie ||(jednorazowe) ponieważ dzisiaj już nic nie zauważyłam.Już raz poroniłam w tym samym czasie tylko miałam wtedy straszne bóle brzucha tym razem ich nie mam kupiłam dzisiaj ponownie test i również wyszedł pozytywnie Czy to wczorajsze krwawienie świadczy o poronieniu??

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeżeli krwawienie nie było obfite ani bolesne, to nie musi świadczyć o poronieniu. Niektóre kobiety doświadczają w czasie pierwszego trymestru ciąży nawet regularnych krwawień o charakterze "miesiączek. Niestety test ciążowy nie jest dość czuły by stwierdzić poronienie. Wykrywa on jedynie p"odwyższony poziom hormonu bHCG. Właściwym narzędziem diagnostycznym byłoby USG, a jeżeli nie ma Pani do niego dostępu, to przeprowadzenie dwóch badań poziomu bHCG z krwi w kolejnych dniach, tak aby określić czy jego poziom spada, czy rośnie i jak szybko. Nie ma jednak sensu wykonywać tych badań jeśli było to tylko jednorazowe plamienie- najpewniej wszstko jest w porządku.

Pozdrawiam serdecznie!