Jest mi źle

Zakochałam się nieszczęśliwie, cierpiałam, a potem wszystko się posypało, straciłam pracę, moja siostra zachorowała ciężko, a ja, szukając pocieszenia, o mały włos nie zaszłam w ciążę z chłopakiem, którego nie kocham. Na wszelki wypadek zgłosiłam się do lekarza po pigułkę wczesnoporonną. Mam wyrzuty sumienia, jest mi źle, bo w moim systemie wartości to niemoralne. Nadal jestem zakochana nieszczęśliwie i na dodatek nie mam pracy. Mam tyle tego na głowie, że odechciało mi się dbać o siebie, straciłam poczucie wartości. Co mam zrobić?

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani,

Desperackie sięgnięcie po tabletkę wczesnoporonną wbrew wyznawanym wartościom może przyczynić się do silnych wyrzutów sumienia, a w konsekwencji nawet do depresji. Bardzo ważne jest dla Pani przebaczenie sobie samej tego, czego Pani dokonała. Proponowałabym Pani spotkanie z osobą duchowną, która mogłaby Pani pomóc poradzić sobie z tym problemem. Zrobiła tak Pani, bo na tamten moment wydawało się to najlepszym rozwiązaniem, najważniejsze, że wyciągnęła Pani z tego wnioski i jest Pani nadal wierna swoim wartościom.

Znalazła się Pani w trudnej sytuacji i myślę, że potrzebuje Pani osobistego wsparcia zarówno ze strony psychiatry, jak i psychoterapeuty. Proponowałabym więc wizytę w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatną konsultację z lekarzem. Samej dużo trudniej jest się Pani z tym uporać, ale proszę pamiętać, że są osoby, które mogą Pani pomóc. I chociaż rynek pracy przeżywa kryzys, są nisze, na których łatwiej byłoby Pani znaleźć pracę, dlatego czasem warto pomyśleć o przekwalifikowaniu lub otworzeniu własnej działalności gospodarczej. Pomocy w tej kwestii mógłby Pani udzielić doradca zawodowy. Proszę rozłożyć problem na czynniki pierwsze: praca, związek, choroba siostry itp. Łatwiej będzie Pani wówczas wszystko uporządkować. Życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia i znalezienia pracy! Jeszcze raz namawiam do wizyty u lekarza i pozdrawiam!