Jestem bardziej nerwowa przed miesiączką. Czy to wina hormonów?

Witam serdecznie, mam taki problem - leczę się na nerwicę, biorę leki rano H*** 25, około południa i wieczorem P*** 50. Czuję się dobrze, ale tak około dwa tygodnie przed miesiączką zaczyna się problem. Jestem bardziej nerwowa, często mi zimno, nic mi się nie chce, nie mam ochoty na sex. Moje pytanie brzmi - czy to możne wina hormonów i jakie wyniki powinnam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zwykle taką chwiejność emocjonalną obserwują kobiety na kilka dni przed miesiączką i jest to postrzegane w ramach fizjologii. Tłumaczone jest to zaburzeniem równowagi pomiędzy progesteronem a  estrogenami w organizmie. Ze względu na bogatą symptomatologię podzielono nawet objawy na te, które bezpośrednio związane są z naszą psyche i te, które dotykają całej fizyczności.

Na Pani miejscu nie przejmowałabym się takimi zmianami nastroju - radzę zwiększyć aktywnośc fizyczną, stosować techniki relaksacyjne, zmienić sposób odżywiania, ewentualnie wprowadzić także zioła.

Pozdrawiam