Jestem mężczyzną jak mam skutecznie schudnąć?

Witam.

Mam 27 lat, wzrost 196cm 107 kg. Prowadzę niestety siedzący tryb życia (siedząca praca) a aktywność fizyczna to co najwyżej spacer raz w tygodniu. Przez 11 lat uprawiałem sport, siatkówkę, z czego 6 lat wyczynowo (klasa sportowa i klub 2-go ligowy) Niestety gdy przestałem trenować znacznie przytyłem. W pewnym momencie ważyłem 115kg. Półtora roku temu zgłosiłem się do dietetyka i przez 3 miesiące byłem na diecie, która oprócz zdrowego jedzenia, polegała na wypijaniu koktajli i łykaniu tabletek z błonnikiem. Była dosyć skuteczna, bo schudłem 17kg w 3 miesiące. Niestety połowa z tego wróciła i teraz ważę 107kg. Jeśli chodzi o mój jadłospis to jest rozmaity. Moja żona prowadzi baardzo zdrową, niskokaloryczną kuchnię. Nie istnieje coś takiego jak smażenie na oleju czy margarynie :) Jemy tylko ciemne pieczywo. Na śniadanie prawie zawsze jemy domowej "roboty" musli. Staram się nie jeść późno. Jednak ja kocham jedzenie i czasem pozwalam sobie zjeść więcej. Lubię jadać w restauracjach, fast foody odwiedzam bardzo rzadko (raz w miesiącu), częściej zdarza mi się zjeść kebab. Muszę przyznać, że mam słabość do słodyczy.. Bardzo chciałbym skutecznie schudnąć, bo nie czuję się komfortowo z brzuchem i okrągłą twarzą... Z góry dziękuję za pomoc.

Z wyrazami szacunku,
Przemek

Witam serdecznie!

Obecnie Pana BMI wskazuje na nadwagę, niemniej w związku z wcześniejszym sportowym trybem życia, możliwe, iż część kilogramów jest wynikiem intensywnych treningów i związaną z tym rozbudowaną tkanką mięśniową.

Rozumiem, iż tycie związane jest u Pana z kilkoma czynnikami: słabością do słodyczy, chętnym korzystaniem z usług restauracji serwujących żywność typu kebab, sedentarnym trybem życia.
(O innych czynnikach mogących dawać taki efekt, przeczyta Pan na: http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-tyjemy).

Myślę, że warto zastanowić się nad tym, co mogłoby być dla Pana zamiennikiem słodyczy.
Być może zamiast łakoci udałoby się Panu łagodzić głód na słodkości jedząc świeże owoce?
Równie smaczne mogą być te, przygotowywane w piekarniku.
Próbował Pan kiedyś chipsów owocowych? Są równie smaczne.

Co do żywności typu kebab, jeśli rzeczywiście nie jest Pan w stanie się jej oprzeć, proszę starać się wyeliminować tuczące dodatki: sos, smażoną cebulkę, a w miejsce tego poprosić o większą ilość warzyw.
Być może w takiej restauracji jest możliwość wybrania pełnoziarnistej bułki?

Rozumiem, iż charakter Pana pracy wymusza konieczność wielogodzinnego siedzenia w miejscu, niemniej warto się zastanowić, czy nie byłby Pan w stanie wygospodarować kilku godzin tygodniowo na np. ćwiczenia na siłowni, czy zajęcia aerobiku ("bardziej męskie jego formy", takie jak: magic bar, czy spinning).

Polecam również zajrzenie na:
http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/zasady-skutecznej-diety-odchudzajacej
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Pozdrawiam