Jestem niski i mam niskich rodziców: co na wzrost?

Witam. Mam 17 lat, ważę 51kg i mierze TYLKO 161cm. Mam niskich rodziców i sam jestem sporo niższy od kolegów. Co pomoże na stymulację wzrostu? Kolega radził, żebym zażywał wapń, kwas foliowy, witaminę D i preparat o nazwie R****, a także jeść dużo białka i mięsa. Czy to pomoże? Czy to jest bezpieczne?

17 LAT ponad rok temu

Witaj!
Wzrost dzieci często jest podobny do wzrostu rodziców, jednak ze względu na to, że w Twoim przypadku wzrost znacznie odbiega od rówieśników radziłabym skonsultować swój problem z lekarzem. Najlepiej, abyś wybrał się z rodzicami do lekarza rodzinnego, który skieruje Cię do specjalisty - endokrynologa dziecięcego. Endokrynolog będzie miał możliwość przeprowadzenia badań, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jaka jest przyczyna niskiego wzrostu i jakie są możliwości leczenia Twojego problemu.

Przyjmowanie witamin i minerałów nie spowoduje, że zaczniesz rosnąć. Odpowiednie ich ilości dostarcza zróżnicowana dieta. Białko - owszem, jest bardzo potrzebne, jednak wszelkiego typu diety wysokobiałkowe mają szkodliwy wpływ na organizm - przede wszystkim na nerki. Co do dostępnych na rynku suplementów diety byłabym również sceptyczna.

Pozdrawiam.