Jestem po porodzie. Czy mogę wszczepić sobie implant antykoncepcyjny?

Zastanawiam się nad wszczepieniem sobie implantu antykoncepcyjnego. Wiem, że implant może powodować nieregularne krwawienie. Od zawsze mam problem z nieregularnym miesiączkowaniem. Regularne krwawienie miałam jedynie wtedy kiedy używałam plastrów antykoncepcyjnych lub gdy wywoływałam miesiączkę syntetycznym progesteronem. Czy wszczepienie implantu może rozregulować mój organizm jeszcze bardziej? Jestem 6,5 miesiąca po porodzie. Jeszcze nie miałam okresu. Czy powinnam zaczekać na miesiączkę a raczej wywołać miesiączkę zanim założę implant? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli skarży się Pani na nieregularne miesiączki gdy nie przyjmuje żadnej formy antykoncepcji hormonalnej, to znaczy, że Pani organizm nie jest w stanie wytworzyć i utrzymać stabilnej równowagi hormonalnej. Może być to spowodowane bardzo wieloma czynnikami. Fakt, że udało się Pani zajść w ciążę świadczy jednak, że zaburzenia te nie są bardzo poważne. Obecnie, jeśli karmi Pani piersią, to brak miesiączki nie jest niczym dziwnym. W przeciwnym wypadku powinien być powodem do niepokoju i wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Przy implancie antykoncepcyjnym zmienia się cały przebieg cyklu. Zwykle nie dochodzi już do owulacji, dostarczane z implantu gestageny wpływają na zachowanie całej gospodarki hormonalnej związanej z funkcjami płciowymi. U części kobiet dochodzi do bardzo nieregularnych krwawień, u innych krwawienia zanikają w ogóle. Trudno przewidzieć jak się zachowa Pani organizm, abstrahując nawet od Pani skłonności do nieregularności, nie musi bowiem ona mieć tu znaczenia.

Jeśli chce Pani założyć implant, to nie ma potrzeby sztucznego wywoływania krwawienia, trzeba będzie jedynie poczekać trochę czasu, co najmniej tydzień, przed rozpoczęciem współżycia bez zabezpieczenia po wszczepieniu implantu.

Pozdrawiam serdecznie!