Jestem w 18 tygodniu ciąży

Jestem w 18 tyg. ciąży po stosunku z mężem zobaczyłam niewielką ilość krwi, a na drugi dzień pojawiła się już brązowa wydzielina. Czy stosunek mógł zaszkodzić dziecku?

Wydzielina ta jest już drugi dzień, co gorsze to pobolewa mnie jakby prawy jajnik, jak przed okresem. Proszę o radę, bo jestem zaniepokojona, to moja druga ciąża, pierwsza była oki.
Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Skoro plamienie jest skąpe i koloru brązowego, to najprawdopodobniej dziecku nic nie grozi. Warto byłoby jednak udać się na kontrolę do lekarza prowadzącego. W badaniu wewnętrznym i w USG oceni on szyjkę macicy (wykluczy możliwość jej przedwczesnego rozwierania się) oraz stan łożyska. Możliwą przyczyną plamienia po stosunku jest np. nadżerka szyjki macicy, ewentualnie polip- zjawiska niegroźne, pod warunkiem prawidłowego wyniku badania cytologicznego.
Pozdrawiam serdecznie!