Jestem w 21. tygodniu ciąży i mam polip - czy to bardzo niebezpieczne?

Witam, na ostatniej wizycie ginekolog stwierdził u mnie polipa - powiedział, że odpada on zazwyczaj po ciąży i nie ma żadnego zagrożenia dla mojego dziecka. Jestem w 21. tygodniu ciąży. Do tej pory nie zauważyłam żadnych krwawień, jednak podczas stosunku czułam straszny ból, co wcześniej się nie zdarzało.

Również powinnam podkreślić, że będę młodą mamą. Teraz mam 17 lat, natomiast jak urodzę będę już osobą pełnoletnią. Bardzo się o to martwię, gdyż wcześniej nie miałam żadnych problemów z szyjką macicy itd. Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Polipy szyjki macicy powstają u ciężarnych stosunkowo często. Jest to łagodna zmiana, której nie należy w tym okresie leczyć. Poza badaniem cytologicznym, nic się z nimi nie robi aż do porodu. Jeśli po rozwiązaniu zmiana się utrzymuje, to konieczne może być zabiegowe jej usunięcie. Ból podczas stosunku nie jest natomiast objawem polipa. Jeśli będzie się on nadal utrzymywał, konieczna będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie!