Jestem w ciąży i nie mogę spać

Jestem w ciąży i moje problemy ze spaniem mają chyba charakter tymczasowy (ciąża!!). Taką przynajmniej mam nadzieję. Wariuję już od tego niespania. Nie mogę się wygodnie ułożyć, wszystko mnie boli, brzuch ciągnie, biodro kłuje, kolano drętwieje od tego zalecanego spania na lewym boku. Zresztą, prawy bok nie lepszy - też wszystko boli. Na dodatek wstawanie co 2 godziny na wycieczkę do toalety nie pozwala wpaść w fazę REM snu. To jest jakiś koszmar. Na domiar złego mam jazdy nastrojów - jak nie mogę spać, to myślę, że to szkodzi dziecku, że nie śpię i przez to, że szkodzę dziecku się stresuje jeszcze bardziej i jeszcze bardziej nie mogę zasnąć. Koszmar w kółko. Jestem w 26 tygodniu i wariuję od tego niespania. W dzień nie mogę spać, bo pracuję, więc jadę na deficycie snu już kilka miesięcy. A podobno jakieś badania były robione i zbyt mało snu w ciąży powoduje nadciśnienie w trzecim trymestrze. Zwariuję od tego niespania! co mam zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Bezsenność w ciąży to jedna z dolegliwości, na które skarży się wiele przyszłych mam. Problemy ze snem pojawiają się wraz z rozwojem płodu i nasilaniem się zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Zaczyna się przekręcanie się z boku na bok, szukanie wygodnej pozycji do spania, wędrówki do toalety z powodu częstego parcia na pęcherz itp. Zwykle na początku ciąży kobiety nie mają problemów ze snem – czują się zmęczone i bez trudności ucinają sobie popołudniową drzemkę. Bezsenność pojawia się najczęściej na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży, kiedy rosnący brzuch uniemożliwia przyjęcie wygodnej pozycji do snu, nocny odpoczynek przerywają skurcze łydek, a także ucisk na pęcherz moczowy, bolesne ruchy dziecka czy lęk przed zbliżającym się porodem.

Przedłużające się problemy ze spaniem powodują, że kobieta czuje się przemęczona i zestresowana. Niewyspana kobieta jest bardziej narażona na wypadki, np. potknięcia, zaśnięcie za kierownicą itp. Problemy ze snem matki nie wpływają jednak na bezsenność dziecka. Nie znam badań, o których Pani wspomniała w swoim liście, które wnoszą, iż mała ilość snu w ciąży sprzyja nadciśnieniu w trzecim trymestrze. Osobiście, nie radzę stosować naparów ziołowych, jak niektórzy zalecają, na kłopoty ze snem. Przed wypróbowaniem jakiejkolwiek mieszanki ziołowej powinna skonsultować się Pani zawsze z lekarzem, by nie zaszkodzić maluszkowi. Jeżeli problem niespania nasila się, sugerowałabym zgłosić się do ginekologa, który prowadzi Pani ciążę. Może Pani problemy ze snem to nie kwestia dolegliwości ciążowych? Czasami bezsenność może być objawem problemów kardiologicznych, depresji albo długotrwałego stresu. Odsyłam Panią do artykułów zamieszczonych w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc-w-czasie-ciazy
http://portal.abczdrowie.pl/higiena-snu
http://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc-w-ciazy

Pozdrawiam!