Jeszcze nie dostałam okresu - dlaczego?

Mam 26 lat, regularne miesiączki, tzn. dostaję zawsze 5-tego każdego miesiąca, jednak w marcu jeszcze nie dostałam. Zrobiłam trzy testy ciążowe i wynik był negatywny. Poza powiększonymi piersiami i rozdrażnieniem nie mam innych objawów. Mam już 5-letnie dziecko, współżyję w miarę regularnie. Tak więc, czy testy mogą się mylić i czy mogę być jednak w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Czasem testy ciążowe dają wynik fałszywie negatywny w tak wczesnym okresie ciąży. Proszę powtórzyć test po tygodniu, z porannego moczu, lub udać się do przychodni i zrobić test z krwi (badanie stężenie beta HCG we krwi). Najczęstszą przyczyną spóźniania się miesiączki jest właśnie ciąża. Niewykluczone jednak, że w Pani przypadku miesiączka nie pojawia się z innych powodów (np. stresu, braku snu itp.). Jednorazowe zaburzenia cyklu są "dopuszczalne" u każdej zdrowej kobiety. Jeśli jednak wykluczy Pani ciążę, a sytuacja będzie się powtarzać, konieczna będzie wizyta u ginekologa, który zleci badania hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie!