Czy zachowania 11-miesięcznego synka są niepokojące?

Witam serdecznie.

Mam pytanie dot. mojego 11 m-cy synka. Strasznie dużo znow naczytałam się o autyzmie. Zdaję sobie sprawę, że nie ma mowy o postawieniu diagnozy przez internet, ale chodzi mi bardziej o sugestie. Martwi mnie, że czasem mój syn nie reaguje jak się go woła; tzn. częściej reaguje niż nie, ale nie zawsze (szczególnie jeśli jest czymś zajęty). Druga rzecz to ciągłe podekscytowanie: macha rączkami, to sa takie niespokojne ruchy i lubi obracać kółkami np. od samochodu (nie trwa to jednak długo). Ciągle też włącza sobie muzykę i robi tany tany podskakując, czasami siedząc kiwa się w przód i w tył. Potrafi też w złości wyginać się w pałąk (przez chwile), boi się przeraźliwych dźwięków np. strasznie głośnego przesypywania koralików i ostatnio strasznie zgrzyta zębami. Poza tym bawi się ze mną w "a kuku" (uwielbia ta zabawe), ma dobry kontakt wzrokowy, nie boi się ludzi, wskazuje przedmioty, podaje jeśli o coś go poproszę, zanosi się od śmiechu w trakcie zabawy, cieszy się na widok bliskich, robi papa, koci koci, pokazuje gdzie miś ma oko i nos, pokazuje masę innych rzeczy, o które się go poprosi. Uwielbia turlać ze mną piłkę, zawołany "chodź", przyjdzie do mnie, wyciąga rączki, mówi tata, baba, pa-pa. Nie wiem tylko czy w/w zachowania nie wskazują na autyzm. Bardzo się martwię, lekarze trąbią, żeby obserwować dziecko od małego, wiec to robię i wpadam w jakieś obsesje. Nie wiem już czy cokolwiek z tego co opisalam może budzić niepokój czy to ja potrzebuję pomocy.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani,

Rzeczywiście bardzo trudno udzielić diagnozy przez internet, ponieważ objawy Panią niepokojące w rzeczywistości mogą być zachowaniem zdrowo rozwijającego się dziecka. Z drugiej strony może Pani nie dostrzegać symptomów, które mogłyby wskazywać na autyzm. Z opisu wynika, że dziecko dobrze byłoby skonsultować z neurologiem. Niektóre zachowania są niepokojące. Pani obawy jako matki są jak najbardziej uzasadnione i zawsze lepiej się upewnić czy dziecko prawidłowo się rozwija.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Z opisu nie wynika by działo się coś szczególnie niepokojącego i jednoznacznie wskazującego na autyzm jednak opis jest mało szczegółowy i trudno o konkretne wnioski.
Jeśli dziecko czymś jest zajęte i pochłonięte np ciekawą zabawą to nie od razu zareaguje jak się je woła i jest to naturalne.
Nadwrażliwość na bodźce słuchowe może być związana z zaburzone sferą integracji sensorycznej. Zatem warto skonsultować się z terapsutą SI, który doradzi odpowiednie ćwiczenia w tym obszarze.
Pozdrawiam AM