Jeżeli nie ma zarodka w 8 tygodniu, a nie poroniłam naturalnie co się stanie, gdy nie poddam się łyżeczkowaniu?

Jestem w 8 tygodniu ciąży, wszystkie badania są w normie, beta-hcg rośnie. Ale nie ma zarodka tylko pęcherzyk. Jest to moja 2 ciąża, 3 lata temu urodziłam córkę i nie miałam tego problemu. Za tydzień czeka mnie kolejne decydujące usg.
Co gdy lekarz stwierdzi u mnie ciąże bezzarodkową? Czuje się świetnie, nie boli mnie brzuch ani nie mam plamień. Co się stanie jak nie poddam się zabiegowi łyżeczkowania macicy?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tzw. puste jajo płodowe w połączeniu z szybkim wzrostem poziomu bHCG mogą świadczyć o rozwoju zaśniadu. W takim wypadku, jeśli jest Pani pewna wieku ciąży, nie należy zwlekać z łyżeczkowaniem. Zaśniad może się bowiem przekształcić w formę złośliwą raka kosmówki, zagrażającą Pani życiu.

Z drugiej strony należy pamiętać, że jeśli było to pierwsze badanie USG, nie miała Pani monitorowanego cyklu etc. to mogło dojść do przesunięcia owulacji i ciąża jest młodsza niż to wynika z daty ostatniej miesiączki. Dlatego tak ważne jest badanie kontrolne po tygodniu, które da pewność co do stanu Pani ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!