Już nie wiem, jak mam sobie z tym wszystkim radzić

Mój syn ma 12 i pół roku. Od momentu przekroczenia progu przedszkola pojawiły się problemy. Wojtek nie lubił już przedtem rysować, malować, mimo zachęt czynionych przeze mnie, celem naturalnego przygotowania do nauki, wyrobienia nawyków potrzebnych w szkole, całkowita niechęć, wręcz odmowa pracy, a przymuszany do tego w końcu zaczął reagować złością.. i w zasadzie tak jest do dziś, mimo że jest już w 6 klasie. Nie tylko pisanie szło mu źle, brak współpracy z grupą, zerowe kontakty z rówieśnikami i dalsza odmowa robienia czegokolwiek. Do dziś najczęściej zmuszony zapisze temat lekcji, nie pismem, tylko wybazgrolonymi literkami, nie trzymającymi się nawet linii..

Poziom koncentracji - bliski zeru, na lekcjach często wstaje, chodzi, albo puka czymś, sprawia czasem wrażenie nieobecnego, jakby był w swoim świecie, wyśmiewany przez kolegów reaguje złością, często agresją, czuje się niepotrzebny, gorszy. Przez te kilka lat przeszliśmy drogę przez psychologów, pedagogów i psychiatrów. Zdiagnozowany jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej, leczony różnymi specyfikami, które działały tylko otumaniająco lub nasennie, a były i takie, które bardzo go pobudzały, co prowadziło do wybuchów agresji. Terapie, terapie i terapie, i nic. Tylko troszkę było lepiej, kiedy otrzymaliśmy nauczanie indywidualne na terenie szkoły.

Od września Wojtek uczęszcza już normalnie na zajęcia i jest tragedia. Odrzucony przez rówieśników z tragicznymi wynikami w nauce. Przepychany z roku na rok do następnej klasy. On nie daje rady i ja też. Nauczyciele żądają, bym coś zrobiła, zarzucają mi nieudolność wychowawczą. Jakiś czas temu psycholog zwrócił moją uwagę na zespół Aspergera. Gdyż wg niego wiele cech jest zbieżnych z moim synem, zapytałam o to lekarza psychiatrę, ale to zignorował. Dużo sobie poczytałam i mam duże wątpliwości co do ADHD zdiagnozowanego u syna. Gdzie szukać pomocy, ośrodka/lekarza, który mógłby zdiagnozować mojego syna? W tej chwili zostałam sama w tej walce. Lekarze zawiedli, psychologowie też. Tylko ja mam poczucie winy, że zawiodłam, że już nie wiem co dalej. Mieszkam w woj. kujawsko-pomorskim w okolicach Inowrocławia.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie opisu zachowań Pani syna raczej nie ma wątpliwości, że diagnoza ADHD – zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – jest słuszna. Chłopiec jest ruchliwy, wykazuje zaburzenia koncentracji uwagi, szybko się rozprasza, urywa rozpoczęte zadania w połowie, jest impulsywny i reaguje agresją, gdy zmusza się go do długotrwałego i monotonnego wysiłku, jak obowiązek pisania czy rysowania. Jego problemy w nauce pociągają za sobą inne problemy natury emocjonalnej i wychowawczej, np. niezdolność do kontroli własnych negatywnych emocji, kiepskie relacje z rówieśnikami w klasie, poczucie bycia „innym”, „gorszym”. Zdaję sobie sprawę, że czuje się Pani sfrustrowana i rozżalona z powodu, że została Pani ze wszystkim sama. Nie pomogli Pani wychowawcy syna w szkole, pedagodzy, psychologowie, sugerując Pani niewydolność wychowawczą. Nie wydaje mi się jednak, by chłopiec przejawiał cechy charakterystyczne dla zespołu Aspergera, choć przez Internet nie mogę postawić żadnej diagnozy ani wysuwać rzetelnych wniosków. Wydaje mi się jednak, że takie autystyczne wycofanie się Pani syna, uciekanie do własnego świata, unikanie rówieśników to nie tyle objaw zaburzeń ze spektrum autyzmu, co raczej konsekwencja nadpobudliwości psychoruchowej i braku akceptacji z tego powodu przed kolegów i koleżanki w szkole. Leczenie farmakologiczne syna nie pomoże, bo leki jedynie redukują skalę objawów choroby, otumaniając chłopca. Tutaj potrzeba długotrwałej terapii i indywidualnego podejścia do nauczania dziecka. Najlepiej, by Wojtek miał nauczanie indywidualne. Obawiam się, że nawet w oddziale integracyjnym w szkole masowej może być mu trudno. Więcej na temat ADHD i na temat tego, jak pracować z dzieckiem nadpobudliwym w szkole i w domu może Pani przeczytać pod poniższymi linkami w naszym serwisie:

http://portal.abczdrowie.pl/adhd
http://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-adhd
http://portal.abczdrowie.pl/praca-z-dzieckiem-nadpobudliwym
http://portal.abczdrowie.pl/terapia-adhd

Pozdrawiam i życzę powodzenia!