Kamica nerkowa a antykoncepcja

Witam serdecznie. Mam pytanie jeśli chodzi o antykoncepcje w moim przypadku. Mam kamice nerkową i zwężone przewody moczowe często zdarzają mi się bóle nerkowe zastanawia mnie skuteczność używania plastrów antykoncepcyjnych mam 21 lat ważę 57 kg nie współżyłam jeszcze z mężczyzną ale zastanawiam się jak mam się zabezpieczyć jakbym planowała rozpoczęcie stosunku jak długo można stosować takie plastry? Czy moje schorzenie utrudni mi zajście w ciążę? Czy moja choroba może mieć wpływ na ciążę?? Bardzo proszę o odpis.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Kamica nerkowa nie powinna mieć wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Nie będzie miała również wpływu na Pani szanse na zajście w ciążę.

Istnieje natomiast ryzyko dla dziecka - poronienia czy przedwczesnego porodu, jeżeli w czasie ciąży kamica nerkowa przyczyniałaby się do zapalenia nerek, na skutek niedrożności moczowodów. Mogą się również nasilać objawy bólowe w czasie ciąży. Dlatego myślę, że warto chcąc zajść w ciążę poddać się zabiegom, mającym na celu usunięcie zalegających kamieni. Tym bardziej, że większość z tych zabiegów jest niemożliwa do przeprowadzenia w czasie ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!