ESWL a kamica nerkowa

Witam mam Kamień w Nerce lewej 12mm za tydzień mam się zgłosić do szpitala na zabieg ESWL ale jeden już miałam ale się nie udał ponieważ nie było widać gdzie znajduje się kamień . Lekarz powiedział że spróbuj zrobić jeszcze jeden zabieg ESWL a jak się nie uda to przez cewkę moczowa będę mieć go usuwany . Mam pytanie który zabieg jest bardziej realny do zrealizowania ? Czy jest możliwe, że jeśli za pierwszym razem zabieg ESWL się nie udał to za drugim się on powiedzie czy może nawet nie warto do niego przystępować i poprosić lekarza, by od razu wykonał zabieg usunięcia kamienia? Zastanawiam się po prostu nad skutecznością zabiegu ESWL, bo skoro raz już nie udało się znaleźć kamienia to jaka jest szansa, że uda się to za drugim razem... mam spore wątpliwości w tej kwestii i nie wiem co o tym myśleć. Będę wdzięczna za poradę w mojej sprawie. Pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. ESWL to zabieg polegający na rozbijaniu złogów falami. Usunięcie przez cewkę to typowo mechaniczne pozbycie się złogu. Skuteczność tego drugiego jest znacznie większa, jednak wiążę się z przeprowadzeniem zabiegu operacyjnego. ESWL nie wymaga takiej procedury.

Witam, jeśli kamienia nie widać na podglądzie RTG to znaczy, że nie daje cienia i nie można go rozbić przy pomocy urządzenia, które namierza kamień przy pomocy RTG (a takie sa prawie wszystkie litotryptory w Polsce). Należy wtedy wykonać zabieg przezskórnego usunięcia go z nerki (PCNL) - metoda mało inwazyjna. Z ta cewką to coś nie tak... W bardzo niewielu ośrodkach w Polsce usuwa się kamienie z nerek drogą ureterorenoskopową (tzw. RIRS) tzn. przez cewkę. Ale może to jest jeden z tych oddziałów... Pozdrawiam RH