Kamica nerkowa. Badania

Od miesiąca mam problemy z pęcherzem, ból w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego, promieniujące do obu nóg, parcie na pęcherz,częste oddawanie moczu. Wcześniej była stwierdzona kamica nerkowa na początku w lewej nerce, 3 lata temu w obu nerkach. Niedawno robiłam badanie moczu, mocz kwaśny,ciężar 1023. Osad -pole pokryte moczanami bezpostaciowymi, widoczne 1-3 erytrocyty świeże, 0-2 leukocyty,wałeczki nieliczne upłaskie wpr. Kilka dni przed badaniem miałam 2 razy kolki nerkowe. Czy wynik jest dobry? O czym świadczy? Czy ten ból promieniujący do nóg ma związek z pęcherzem, czy z kręgosłupem? Choruję także na rwę kulszową, ten ból jest bardziej umiejscowiony z boku pleców, a promieniuje do podbrzusza i do 2 nóg. A przy rwie ból był umiejscowiony cały odcinek lędźwiowy, promieniował do całej nogi.
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Prawidłowa interpretacja Pani przypadku bez zebrania dokładniejszych wywiadów i badania przedmiotowego niestety nie jest możliwa. Dlatego też proszę niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego/internisty w celu zbadania i wdrożenia odpowiedniego postępowania diagnostycznego i leczniczego.

Wynik badania ogólnego moczu nie wykazuje cech zakażenia układu moczowego. Zwiększona ilość moczanów bezpostaciowych może być związana z dietą mięsną lub - co bardziej prawdopodobne - z tendencją do kamicy. W celu zapobiegania tworzenia się kamieni dobrym sposobem jest stosowanie preparatów żurawinowych zakwaszających mocz. Nie napisała Pani kiedy dokładnie wykonała to badanie moczu, jeśli zanim pojawiły się objawy, proponowałabym wykonać powtórne badanie.

Objawy, które Pani prezentowała w ostatnim czasie przemawiają za kamicą dróg moczowych - prawdopodobnie w ostatnich dniach doszło do ich przemieszczenia się, być może i wydalenia z organizmu. Pojawiły się też objawy dyzuryczne mogące świadczyć o zakażeniu układu moczowego. Objawom kolki nerkowej mogą towarzyszyć bóle promieniujące do pachwin i nóg. Jednak w związku z Pani rwą kulszową nie można być tego pewnym. Bez badania przez lekarza się nie obejdzie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.