Kamica pęcherzyka żółciowego i martwica z ucisku - co to oznacza?

Proszę o interpretację wyników badań pęcherzyka żółciowego. Rozpoznanie: kamica pęcherzyka żółciowego. Badanie mikroskopowe: Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. Martwica z ucisku spowodowana kamieniem pęcherzyka żółciowego. Wysycenie śluzówki pęcherzyka złogami cholesterolu. Co to oznacza? Czy te wyniki są dobre? Czy potrzebne jest jeszcze jakieś leczenie?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęściej zapalenie spowodowane jest właśnie obecnością kamieni żółciowych (tzw. zapalenie kamicze, łac.Cholecystitis calculosa) w świetle pęcherzyka żółciowego. Jednym z mechanizmów tej patologii jest kamień zatykający przewód pęcherzykowy, który powoduje obrzęk pęcherzyka i jego ściany z następowymi krwawieniami podśluzówkowymi i wytworzeniem owrzodzenia. Wtórnie dopiero dochodzi do nacieku komórkami wielojądrzastymi odpowiedzialnymi za rozwój stanu zapalnego.

W przypadku przewlekłego zapalenia pęcherzyka powyższe objawy kliniczne występują w sposób podostry (nie mają tak burzliwego przebiegu jak w przypadku ostrego zapalenia), powtarzają się one w czasie, ale zwykle towarzyszy im mniejsze nasilenie dolegliwości bólowych i nie towarzyszy im podwyższona temperatura ciała. Dodatkowo, w obrazie USG towarzyszy im obraz pogrubienia ściany pęcherzyka żółciowego.

Postępowanie lecznicze uzależnione jest od występowania objawów prowadzących do dyskomfortu pacjenta i od obrazu szczegółowego pęcherzyka. Przy braku patognonomicznych przesłanek przyjmuje się pozycje wyczekującą bez konieczności interwencji chirurgicznej. Istnieje możliwość zgłoszenia chęci przez pacjenta do wykonania cholecystektomii, czyli usunięcia narządu wynikające np. z obaw o przejście w stan ostry czy też wynikające z zaostrzenia objawów.

W Pani przypadku uwagę zwraca badanie mikroskopowe, a dokładniej martwica powstała na skutek ucisku błony śluzowej pokrywającej pęcherzyk od wewnątrz. Proces ten może w rezultacie prowadzić do uogólnionego stanu zapalnego i objawów bólowych. Obecność złogów cholesterolowych to także proces wynikający z przewlekłego zapalenia. Nie pogarsza on jednak rokowania ani tym bardziej nie jest zmianą nowotworową. Zalecałbym wizytę u chirurga w celu ostatecznego wyjaśnienia wątpliwości i ewentualnego przedyskutowania z lekarzem zabiegu usunięcia pęcherzyka.