Kapturki i krążki dopochwowe plemnikobójcze

Mam 47 lat i nieregularne miesiączki. Obszary niedokrwienne w mózgu, wysoki fibrynogen i nadciśnienie wykluczają zastosowanie antykoncepcji hormonalnej. Od kilku lat pozostaję w separacji i nie współżyję seksualnie. Niestety, mąż zgwałcił mnie kilkakrotnie. Boję się, że zajdę w ciążę.

Ostatnio byłam u ginekologa i powiedziałam mu o wszystkim. Stwierdził po analizie dokumentacji i badaniu, że nie mogę stosować hormonów i istnieje możliwość zajścia w ciążę. Zaproponował krążki/kapturki dopochwowe plemnikobójcze. Nie potraktował mnie zbyt wyrozumiale, delikatnie mówiąc. Zaproponował też spiralę za 400 zł, na co mnie nie stać. Natomiast sprawę krążków spiesząc się i krzycząc, że nie ma czasu, bo za mnie NFZ płaci mu 30 zł, nie wyjaśnił. Kazał iść do apteki i kupić sobie. W aptece o czymś takim nie słyszeli. Aptekarka dzwoniła nawet do hurtowni. Mam pytanie. Co to są za krążki/kapturki dopochwowe bez hormonów z środkiem plemnikobójczym, czy są jakieś rozmiary, gdzie je można kupić?

Witam!

Krążki oraz kapturki są mechanicznymi metodami antykoncepcji dla kobiet. Oznacza to, że zapobiegają przedostaniu się plemników do szyjki macicy. Nie zawierają hormonów. Niektóre z nich są wyposażone w środki plemnikobójcze, jednak zaleca się, aby dodatkowo przy każdym stosuku stosować chemiczną antykoncepcję.

Niestety, zarówno krążki jak i kapturek, muszą zostać założone przed stosunkiem (to samo dotyczy preparatów plemnikobójczych) - w Pani sytuacji może to stanowić problem.

Krążki (błony) dopochwowe są trochę łatwiejsze w użyciu. Przed stosunkiem należy włożyć krążek do pochwy podobnie jak tampon. Brzeg krążka powinien się znajdować pod dolnym brzegiem spojenia łonowego (wyczuwalny u wejścia do pochwy), a przez błonę powinna być wyczuwalna szyjka macicy. Krążek należy pozostawić w pochwie 8 godzin po stosunku. Aby zwiększyć skuteczność tej metody, zaleca się dodatkowe stosowanie środków plemnikobójczych. Istnieje kilka rozmiarów błon dopochwowych - właściwy powinien dobrać lekarz oraz nauczyć kobietę prawidłowego zakładania.

Kapturki naszyjkowe są mniejsze, ale trudniejsze w użyciu. Jednak rzadziej powodują działania nieporządane w postaci zapaleń w obrębie dróg moczowych, dyskomfortu, trudności w utrzymaniu błony. Przed stosunkiem kapturek należy założyć na szyjkę macicy. Aby zwiększyć skuteczność antykoncepcyjną również zaleca się korzystanie ze środków plemnikobójczych. Kapturek musi pozostawać w pochwie przez minimum 8 godzin po stosunku. Można go jednak trzymać dłużej - 24-30 godzin. Daje to możliwość ciągłego utrzymywania kapturka na szyjce macicy przy ich wymienianiu co 24-30 godzin. Istnieje kilka rozmiarów kapturków naszyjkowych - właściwy powinien dobrać lekarz oraz nauczyć kobietę prawidłowego zakładania.

Kapturki oraz błony dopochwowe kupuje się w aptekach. Niestety, nie wiem, gdzie dokładnie w Pani miejscowości można się w nie zaopatrzyć. Musi Pani poszukać w kilku aptekach. Jednak, aby były skuteczne, rozmiar powinien dobrać lekarz.

Ponieważ mąż stosuje wobec Pani przemoc, powinna Pani zgłosić się po pomoc do odpowiednich instytucji. Jeżeli nie chce Pani informować policji (moim zdaniem warto - może mąż poczuje się mniej bezkarny i przestanie Panią krzywdzić), pomoc prawną i psychologiczną można uzyskać w Fundacji Centrum Praw Kobiet: http://www.cpk.org.pl/, tel: (22) 6222517. Specjaliści doradzą Pani, jak poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, odizolować męża oraz poradzą, gdzie będzie mogła Pani uzyskać wsparcie w swojej miejscowości, może również finansowe (wkładka domaciczna w Pani sytuacji jest najlepszym rozwiązaniem). Gorąco namawiam do skontaktowania się z Fundacją.

Więcej informacji na temat mechanicznych i chemicznych metod antykoncepcji znajduje się na stronach: http://abcantykoncepcja.pl/metody-mechaniczne-dla-kobiet-pi-12-17, http://abcantykoncepcja.pl/chemiczne-srodki-dopochwowe-srednio-pi-5-20.