Karmię piersią. Czy jest możliwe, że po 11 miesiącach od porodu nie miałabym miesiączki?

Witam, mam 23 lata. 11 miesięcy temu urodziłam dziecko i od tamtej pory karmię piersią. 1,5 miesiąca po porodzie zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, ale po trzech miesiącach przestałam. Trzy miesiące temu znów zaczęłam je brać, lecz źle się po nich czułam i przestałam.

Dotychczas miesiączkowałam regularnie, co 26-28 dni i 5 dni przed każdą miesiączką zaczynały pojawiać się białawe, lekkie upławy.W tym miesiącu pojawiły się upławy, jak zawsze, ale po 5-dniach nadal nie mam miesiączki - czy to jest normalne? A może jestem w ciąży? To jest raczej niemożliwe (ostatni raz kochałam się z chłopakiem 1,5 tygodnia temu, ale stosowaliśmy zabezpieczenie).

Czy to prawda, że karmiąc piersią nie powinno się mieć miesiączki? Czy to możliwe, by po 11 miesiącach miesiączkowania nagle miesiączka zanikła? Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Kobiety karmiące regularnie piersią mogą nie mieć miesiączki przez wiele miesięcy po porodzie. Jeśli miała Pani jednak regularne miesiączki, to raczej należy się spodziewać, że krwawienie powinno występować, chyba, że np. zwiększyła Pani ostatnio częstotliwość karmień. Brak miesiączki może jednak być wywołany ciążą - należy wykluczyć ją w pierwszej kolejności.

Pozdrawiam serdecznie!