Karmienie dziecka mlekiem w proszku i suplementacja witamin K i D

mam prawie trzy miesięczną córeczkę karmię ją mlekiem w proszku kiedyś nazywane mleko niebieskie czy mogę podawać córeczce witaminę k+d?

Witam,
W mleku modyfikowanym dla niemowląt skład jest odpowiednio zmieniony, tak by jak najbardziej zbliżał się do mleka ludzkiego (inne proporcje białek serwatkowych i kazeinowych, zmieniony skład kwasów tłuszczowych, inna zawartość laktozy). Są one też wzbogacane wieloma składnikami niezbędnymi dla dziecka (np.: określone składniki mineralne i witaminy) lub jedynie pozytywnie wpływającymi na jego rozwój (np. probiotyki). Na naszym rynku nie ma produktu o oficjalnej nazwie „Mleko niebieskie” stąd nie mam pewności, czy dobrze zrozumiałam Pani post. Jeżeli jednak podaje Pani dziecku tzw. niebieskie mleko (znane naszemu pokoleniu jeszcze z dzieciństwa), to chciałam zauważyć, że nie jest to mleko modyfikowane. Jego skład nie jest dostosowany do potrzeb 3-miesięcznego niemowlęcia. Ponieważ w pierwszym półroczu życia dziecka to lekarz prowadzący powinien czuwać nad tym, w jaki sposób i czym jest karmione dziecko i wskazywać odpowiednie rozwiązania, proponuję z nim skonsultować tę kwestię. Co do suplementacji dziecka witaminą D i K, to jest ona prowadzona także z zalecenia lekarza (przypuszczam, że nie będzie konieczności suplementowania Wit. K).
Pozdrawiam
Dorota Barańska

jeśli jest karmiona mlekiem modyfikowanym dla niemowląt to nie potrzeba podawać witaminy K, a witaminę D można jako uzupełnienie tej zawartej w mleku ale to zależy od tego ile pije mleka, czy jest dzieckiem grubym, czy wcześniakiem, jak się rozwijaj jakie ma objawy.Na pewno nie zaszkodzi podawanie jednej kropli Vigantolu(wit.D) co 2 dni az kwietnia, wtedy spacery na świeżym powietrzu między 10 a 15 godziną powinny uzupełnić ew. niedobory wit. D.