Karmienie piersią i spożywanie silnych alergenów

Witam. Od 4 miesięcy karmię piersią. Moje pytanie dotyczy silnych alergenów. Czy spożycie przeze mnie np. orzeszków ziemnych, cytrusów, soi może spowodować wstrząs u dziecka? Najbardziej boję się ewentualnych problemów z oddychaniem. I czy jeśli dziecku nic nie będzie po alergenach tzn. że nie jest na nie uczulony i w przyszłości bez obaw mogę mu bezpośrednio podawać te produkty? Oczywiście jak skończy odpowiedni wiek. Do tej pory miał wysypki jednak okazało się, że od kosmetyków.

Małgorzata Panek

Spożywanie alergenów przez matkę może wywołać u dziecka objawy alergii np. skórne, pokarmowe a nawet wstrząs.
Wprowadzanie silnych alergenów jak cytrusy czy orzeszki powinno odbywać się po osiągnięcia odpowiedniego wg zaleceń wieku dziecka. Część małych dzieci "wyrasta" z alergii, a u innych dotychczas zdrowych pojawiają się w późniejszym wieku. Nie można określić z wyprzedzeniem.
Proszę skonsultować się z pediatrą w przypadku objawów alergicznych.
Pozdrawiam