Kiedy bezpiecznie zajść w ciążę po CMV?

Witam! W tej chwili "na świeżo" przechodzę CMV po raz pierwszy. Chciałabym dowiedzieć się, kiedy będę mogła bezpiecznie zacząć starać się o dziecko? Mój lekarz stwierdził, że powinnam odczekać jakieś 3 miesiące i poradził, żebym wykorzystała ten czas i zaszczepiła się przeciwko żółtaczce. Zgodziłam się i jeszcze tego samego dnia zaszczepiono mnie pierwszą dawka - następna za miesiąc, kolejna za pół roku. Z tym, że lekarz powiedział, że trzecią dawkę szczepionki mogę przyjąć już jako ciężarna - czy to prawda? Jak długo powinnam odczekać w związku z CMV, a jak długo po drugiej dawce szczepionki? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
Nie udowodniono, by szczepienie przeciwko wirusowi HBV (wirusowe zapalenie wątroby typu B) miało negatywny wpływ na płód i ciążę. Praktycznie dzisiaj uważa się, że matka może się szczepić wszystkimi szczepionkami tzw. "martwymi" w czasie ciąży i nie jest potrzebny okres karencji po przyjęciu danej dawki. Bardziej może być to związane z tym, że dopiero przyjęcie drugiej dawki daje odporność przed zakażeniem. Jeśli chodzi natomiast o ostrą infekcję cytomegalowirusową (CMV) to rzeczywiście zalecane jest, aby próby zajścia w ciążę przesunąć o ok. 3 miesiące od rozpoznania.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.