Kiedy doszło tak naprawdę do zapłodnienia?

Witam:)
Odbyłam stosunek 10 października, jestem w ciąży, lekarz stwierdził długość ciąży 5 tygodni i 1 dzień po wykonaniu USG 4 listopada, nie pamiętam dokładnie daty ostatniego okresu, myślę, że był pomiędzy 17 a 18, może 19 września. Długość cyklu wynosi 34 dni. Pamiętam też, że miałam plamienia kilka dni po okresie.
Czy mogło dojść do zapłodnienia 10 października? Jeśli tak, to dlaczego USG wykazało taką długość ciąży? Wydaje mi się, że długość ciąży powinna być krótsza co najmniej o 1 tydzień i trzy dni. Dodam, że na USG długość płodu wynosi (2D)-7,5cm a +D1 = 6,0 mm.
Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź, czy mogłam zajść w ciążę 10 października, czy nastąpiło to wcześniej i można wykluczyć datę 10 października, jest to dla mnie bardzo ważne.
Dziękuję z góry!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Lekarz podał Pani wiek ciąży licząc od daty ostatniej miesiączki. Szacunku tego dokonuje się na podstawie wielkości zarodka, przy założeniu, że owulacja nastąpiła w „książkowe” 14 dni od pierwszego dnia poprzedzającej miesiączki. Jeżeli do owych 5 tygodni i jednego dnia doda Pani wspomniane 14 dni, otrzyma Pani szacowaną datę owulacji i poczęcia dziecka.
W Pani przypadku data ta wypada na 14 października. Dokładność takiego szacunku wynosi 2-3 dni. Do zapłodnienia, więc doszło w okresie 11-17 października, jest to szacowana data zapłodnienia, a nie stosunku w wyniku którego do poczęcia doszło. Stosunek musiał mieć miejsce przed zapłodnieniem, a plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 7 dni.
Wynika z tego, że stosunek, którego efektem jest ciąża miał miejsce w okresie 6-17 października. Tak więc nie można wykluczyć daty 10 października, a do określenia ojcostwa mogą okazać się niezbędne testy genetyczne.
Pozdrawiam serdecznie!