Kiedy dziecko po ciąży pozamacicznej?

Witam. Na początku września miałam laparoskopię - usunięcie jaja płodowego w jajowodzie i torbieli okołojajnikowych. Kiedy możemy zacząć starać się o dziecko, jakie są szanse na to, że będzie to prawidłowa ciąża, jak uchronić się przed kolejną ciążą pozamaciczną? Była to moja pierwsza ciąża, przed którą robiłam badania zalecane przed ciążą i wszystko było prawidłowo. Pozdrawiam

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Niestety żadne badania przed ciążą nie pozwalają przewidzieć, że będzie ona pozamaciczna (ektopowa). Częstość jej występowania to ok. 2% w stosunku do liczby porodów. Jednak po operacji na jajowodzie, a taką Pani przeszła, ryzyko wystąpienia kolejnej ciąży ektopowej jest 10-krotnie większe niż u zdrowych kobiet. Nie należy się jednak zamartwiać - i tak szansa na prawidłową ciążę pozostaje dużo większa niż na ektopową!

Nierzadko przyczyną ciąży pozamacicznej są przebyte stany zapalne przydatków (jajowodu i jajnika), na tle bakteryjnym, pozostawiające zlepy błony śluzowej w jajowodzie. Jeśli aktualnie zapalenie toczy się w Pani narządach rozrodczych, to koniecznie należy wyleczyć się zanim zaczną Państwo znów starać się o dziecko. Powinna Pani porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, który dobrze zna Pani dotychczasową historię. Jeśli doszło już do całkowitego wygojenia ran pooperacyjnych oraz nie ma wyraźnych i możliwych do wyeliminowania przyczyn wystąpienia ciąży pozamacicznej (a tak zdarza się bardzo często), to mogą Państwo rozpocząć starania już po 2-3 normalnych cyklach.

Pozdrawiam serdecznie!