Kiedy jest pierwszy dzień okresu?

Bardzo mnie nurtuje pytania, kiedy liczy się pierwszy dzień okresu. Liczy się go od dnia kiedy występuje plamienie czy kiedy pojawia się krew? Chcę zacząć przyjmować tabletki antykoncepcyjne i wiem że powinno się je wziąć pierwszego dnia okresu bo wtedy dają natychmiastową ochronę. Co jeśli bym wzięła np za wcześnie? Bo za późno to raczej nie możliwe.

Witam serdecznie!
Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. W Pani przypadku, kiedy okres zaczyna się od plamień pierwszą tabletkę powinna Pani przyjąć właśnie w dniu ich wystąpienia.
Za wczesne przyjęcie tabletki jest równoznaczne z rozpoczęciem opakowania w dowolnym dni cyklu, co wiąże się z konieczności stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia przez pierwszych 7 dni.
Pozdrawiam.