Karta ciąży i badania - kiedy lekarz powinien to zlecić?

Ostatnią miesiączkę miałam 23.11.2010 roku, następną miałam mieć 21.12, której już nie dostałam. Następnego dnia zrobiłam test, wyszedł pozytywny, następny 23.12 i kolejny 24.12 również wyszły pozytywne, ale zaniepokoiłam się, bo już w dzień spodziewanej miesiączki wystąpiło delikatne plamienie i 26.12,więc udałam się 27.12 do ginekologa, myśl,ę że między 4 a 5 tyg. ciąży.
Lekarz przepisał mi D*** 2x1 i kazał za tydzień przyjść, i powiedział co powinnam jeść, a czego nie i że mam brać witaminy dla ciężarnych. Jakaś maleńka czarna kropeczka na USG wyszła. Plamienia całkowicie zaraz ustały po tym D***.
Dziś byłam znowu i nadal mam brać ten lek i przyjść za 2 tyg. Wiele mi nie powiedział, tylko tyle, że dzidzia rośnie, ale żadnych dodatkowych badań nie zlecił i nie założył karty ciąży. Nie , czy jest aż taka konieczność, żeby brać nadal ten D***, bo to chyba też jakieś skutki uboczne ma, a może iść do jakiegoś innego lekarza?A i mam mięśniaka na 4 cm, ale lekarz powiedział, że to nic groźnego.
Mam skończone 37 lat i to moja druga ciąża, ale pierwsza była wiele lat temu i mało co pamiętam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przyjmowany przez Panią preparat nie ma negatywnego wpływu na ciążę, przeciwnie, stosuje się go w sytuacji, gdy istnieje zagrożenie poronieniem (u kobiet z niedomogą lutealną). Proszę się nie obawiać tego leku. Skąpe krwawienia i plamienia w pierwszym trymestrze ciąży są normalne, zazwyczaj nie wiążą się z zagrożeniem poronienia. Szczególnie często występują w terminach, w których zwykle wypadałyby miesiączki.

Niestety wiele ciąż ulega poronieniu na wczesnym etapie. Najpewniej z tego powodu lekarz odłożył w czasie założenie karty ciąży i wykonanie pierwszych badań. Proszę jednak być dobrej myśli, ponieważ w Pani przypadku, póki co, wszystko przebiega prawidłowo. Po dwóch tygodniach, gdy zgłosi się Pani na kolejną wizytę, nie będzie jeszcze za późno na badania.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego przebiegu ciąży!