Kiedy mogą wystąpić powikłania w cukrzycy i czy mam szansę na przeszczep?

Witam, moje pierwsze pytanie dotyczy powikłań w cukrzycy. Choruję od 8 lat i mimo tego, że wyniki hemoglobiny glikowanej mam raczej w normie (6,08 - ostatni wynik), to prawie codziennie minimum raz dziennie zdarza się, że mam cukier >200. Coraz częściej zastanawiam się, kiedy mogą pojawić się pierwsze powikłania przy takim cukrach? I czy to normalne (czy inni diabetycy też tak mają), że codziennie poziom przekracza normę? Drugie pytanie dotyczy przeszczepu wysp trzustkowych (lub trzustki). Czy mogłabym mieć szanse na taką operację? Z góry dziękuję za odpowiedź!

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Skoki poziomu cukru świadczą o nie do końca uregulowanej cukrzycy, a najprawdopodobniej o Pani błędach żywieniowych. Hemoglobina glikowana jest na górnej granicy normy. Jest kilka kryteriów wyrównania cukrzycy, w tym poziom hemoglobiny HbA1c mniejsze od 6,1%. Jak widać, jest Pani na styk. Taki poziom jest odzwierciedleniem pojedynczych skoków glikemii.

W takiej sytuacji sugerowałabym w pierwszej kolejności przyjrzeć się diecie i zaobserwować, czy skoki nie są związane ze spożyciem wysoko węglowodanowego posiłku. U osób przestrzegających diety i regularnie przyjmujących leki doustne lub insulinę nie powinno dochodzić do zwyżek cukru we krwi.

Nie podaje Pani typu cukrzycy, na którą Pani choruje, a od tego uzależniony jest czas występowania powikłań. Dla przykładu napiszę tylko, że jawna nefropatia cukrzycowa występuje u 9% chorych na cukrzycę typu 1 w wieku 15-60 lat i u 16% chorych na cukrzycę typu 2. Retinopatia cukrzycowa z kolei w czasie rozpoznania cukrzycy t. 1 występuje jedynie u 2%, by po 15 latach osiągnąć wynik 98%. W cukrzycy typu 2 po 30 latach trwania choroby dochodzi do makulopatii, bezpośredniej przyczyny utraty wzroku. Taki stan dotyka ok. 60% chorych.

Na temat szans na przeszczep wolałabym się nie wypowiadać. Takie decyzje podejmuje wyłącznie lekarz prowadzący na podstawie badania klinicznego oraz wyników badań. Wiadome jest, że przeszczepy są przyszłością leczenia cukrzycy. Jednak w chwili obecnej są stosunkowo rzadko wykonywane ze względu na małą liczbę dawców, liczne powikłania, a także konieczność powtarzania operacji.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.