Kiedy mogę być pewna, że tabletki już działają?

Witam. Mam 20 lat, parę dni temu byłam u ginekologa, gdyż chciałam zacząć brać tabletki antykoncepcyjne. Lekarz zbadał mnie, zrobił cytologię oraz USG ginekologiczne, przepisał tabletki, powiedział, żeby zacząć brać pierwszego dnia miesiaczki. Problem w tym, że miesiączkę powinnam dostać za 2 tygodnie, a wczoraj cały dzień krwawiłam. Wzięłam więc pierwszą tabletkę, dziś kolejną. Chciałabym się dowiedzieć, jak to możliwe, że okres dostałam praktycznie w połowie cyklu? (do tej pory miesiączki były mniej więcej co 28 dni). Czy badanie mogło w jakiś sposób wywołać okres? Czy pomimo tego, że okres pojawił się 2 tygodnie za wcześnie jestem chroniona już od pierwszej tabletki? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie jest prawdopodobne by badanie ginekologiczne mogło wywołać okres. Pomocne w ustaleniu przyczyny przedwczesnego krwawienia byłby wynik wykonanego badania usg - na podstawie którego można by było ustalić, w jakiej fazie cyklu Pani była (czy była owulacja).

Ponieważ w takim razie nie ma pewności 100%, w jakiej fazie cyklu rozpoczęła Pani antykoncepcję (może to było krwawienie międzymiesiączkowe), w czasie pierwszego blistra warto stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną. Jeżeli będą się pojawiać krwawienia w innym czasie niż przerwa wyrównawcza należy skonsultować się z ginekologiem.

Serdecznie pozdrawiam!