Kiedy mogę być pewna, że tabletki już działają?
Witam. Mam 20 lat, parę dni temu byłam u ginekologa, gdyż chciałam zacząć brać tabletki antykoncepcyjne. Lekarz zbadał mnie, zrobił cytologię oraz USG ginekologiczne, przepisał tabletki, powiedział, żeby zacząć brać pierwszego dnia miesiaczki. Problem w tym, że miesiączkę powinnam dostać za 2 tygodnie, a wczoraj cały dzień krwawiłam. Wzięłam więc pierwszą tabletkę, dziś kolejną. Chciałabym się dowiedzieć, jak to możliwe, że okres dostałam praktycznie w połowie cyklu? (do tej pory miesiączki były mniej więcej co 28 dni). Czy badanie mogło w jakiś sposób wywołać okres? Czy pomimo tego, że okres pojawił się 2 tygodnie za wcześnie jestem chroniona już od pierwszej tabletki? Pozdrawiam

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam!
Nie jest prawdopodobne by badanie ginekologiczne mogło wywołać okres. Pomocne w ustaleniu przyczyny przedwczesnego krwawienia byłby wynik wykonanego badania usg - na podstawie którego można by było ustalić, w jakiej fazie cyklu Pani była (czy była owulacja).
Ponieważ w takim razie nie ma pewności 100%, w jakiej fazie cyklu rozpoczęła Pani antykoncepcję (może to było krwawienie międzymiesiączkowe), w czasie pierwszego blistra warto stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną. Jeżeli będą się pojawiać krwawienia w innym czasie niż przerwa wyrównawcza należy skonsultować się z ginekologiem.
Serdecznie pozdrawiam!