Kiedy można bezpiecznie odstawić krążek?

Zaczęłam stosować krążek dopochwowy po 2 miesięcznej przerwie. Stosuję go już 3 dzień i dziś odbyłam stosunek, jednak mocno boli mnie noga i drętwieje dlatego chce go odstawić. Kiedy bezpiecznie mogę go odstawić, żeby nie zajść w ciąże?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy tego typu objawach zaleca się niezwłoczne odstawienie antykoncepcji hormonalnej, ze względu na ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Jednak samo drętwienie nóg nie musi być od razu objawem zakrzepicy. Może być spowodowane powstawaniem żylaków, którym również sprzyja antykoncepcja hormonalna, lub niedoborami mikroelementów. Powinna się Pani udać do lekarza rodzinnego, który zbierze dokładny wywiad i zleci badania krzepliwości krwi.

Gdyby Pani obecnie odstawiła krążek, w dzień po odbytym stosunku, to istnieje pewna szansa na ciążę, gdyby od razu doszło do owulacji. Biorąc pod uwagę, że stosuje Pani krążek dopiero trzy dni, szansa na nią jest jednak zaniedbywalna.

Pozdrawiam serdecznie!