Kiedy można zacząć starania o kolejną ciążę po porodzie przedwczesnym?

Witam!
2 kwietnia w 23 tygodniu ciąży bliźniaczej urodziłam przedwcześnie, jednak dzieci nie dało się uratować :(.Jak długo powinno się odczekać, aby zacząć starania o kolejną ciążę? Czy taki poród może się powtórzyć w kolejnej ciąży i czy leczy się takie schorzenie?

Bardzo proszę o odp.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Bardzo mi przykro z powodu Pani straty. Jeżeli rodziła Pani naturalnie, to teoretycznie najlepiej byłoby wstrzymać się z próbą poczęcia przez ok. rok, tak jak zwykle po porodzie siłami natury. Jeżeli jednak czuje się Pani fizycznie dobrze i psychicznie gotowa, może Pani rozpocząć starania o ciążę już po kilku regularnych cyklach miesiączkowych. Natomiast jeśli chodzi o prawdopodobieństwo powtórzenia niepowodzenia w kolejnej ciąży- na to nie odpowiem Pani jednoznacznie, gdyż nie wiem, jaka była przyczyna porodu przedwczesnego. Jeśli np. było to zakażenie dróg rodnych, to ryzyko nie jest duże, jeśli w kolejnej ciąży będzie Pani badać się w tym kierunku i leczyć ewentualne infekcje. Jeżeli miała Pani niewydolność cieśniowo-szyjkową, to prawdopodobieństwo powtórzenia się sytuacji można zniwelować zakładając w odpowiednim momencie szew szyjkowy i prowadząc oszczędzający tryb życia przez całą ciążę. Najlepiej byłoby więc, gdyby omówiła Pani tę kwestię z Pani lekarzem prowadzącym- on odpowie Pani precyzyjnie, na podstawie wiedzy dotyczącej rozpoznanej lub prawdopodobnej przyczyny porodu przedwczesnego w poprzedniej ciąży. Na pewno konieczne będzie w kolejnej ciąży bardzo dokładne monitorowanie jej przebiegu i troskliwa opieka lekarska.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!