Kiedy można zajść w ciążę po usunięciu domacicznej wkładki antykoncepcyjnej?

Witam! Byłam szczęśliwą posiadaczką wkładki domacicznej M*** (domaciczna wkładka antykoncepcyjna). 25 czerwca poddałam się usunięciu systemu, bardzo zależy nam na potomstwie! Czy powinnam obliczać dni płodne od dnia wyjęcia wkładki, czy może od następnej miesiączk? Czy muszę odczekać jakiś konkretny czas, aby ciąża przebiegała prawidłowo? Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wkładka antykoncepcyjna M*** działa na kliku poziomach. Jednocześnie wydziela hormon lewonorgestrel jak i powoduje miejscowy stan zapalny macicy, który utrudnia zagnieżdżenie zarodka.

Aby doszło do zapłodnienia po usunięciu systemu, nastąpić musi powrót organizmu do równowagi hormonalnej z jednej strony, a ustąpienie zmian w śluzówce macicy, spowodowanych mechanicznym podrażnieniem z drugiej. Znane są przypadki zajścia w ciążę już w miesiąc po usunięciu systemu. Zwykle jednak oczekuje się zajścia w ciążę w granicach pół roku po jego usunięciu.

Nie udowodniono, by stosowanie w niedalekiej przeszłości systemu powodowało poronienia czy wady rozwojowe u poczętego dziecka. Radzę jednak dać trochę czasu swojemu ciału na doście do pełnej, naturalnej równowagi, przed podjęciem starań o dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!