Kiedy pęknie pęcherzyk?

Witam. Przez parę lat brałam tabletki antykoncepcyjne Y***. Od ok. 2 miesięcy już ich nie przyjmuję, ponieważ staramy się z mężem o dziecko. Po odstawieniu tabletek dostałam okres. 18 maja przyjęłam już ostanią tabletkę (wzięłam 3 i przestałam), a 22 pojawiło się plamienie i już 23, 24, 25 miałam obfity okres. Do tej pory nie dostałam kolejnego okresu, a minęło już 51 dni. Jakieś 2 tyg. temu byłam u ginekologa i powiedziano mi, że nie pękł mi pęcherzyk, i że był pusty, czyli nie doszło do zapłodnienia, i że ma jakieś 3 cm. Było to 30 czerwca. Dostalam tabletki na wywolanie okresu ,D*** (preparat zawierający sztuczny progesteron). Miałam brać 2 razy przez 6 dni i tak też zrobiłam. Dziś jest 9 dzień po zakończeniu tych tabletek i nic. Nie wiem co robić. Czy nadal czekać, czy coś może być? Robiłam w tym czasie (przed ginekologiem i po) testy ciążowe - dwa i wyszły negatywnie. Czy to możliwe żeby do tego czasu doszło do zapłodnienia, czy dopiero wtedy będzie to możliwe, gdy pęknie jajeczko? Proszę o poradę co robić i kiedy moża się starać o dziecko, aby były rezultaty. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani organizm doznał szoku hormonalnego po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Musi Pani sobie zdać sprawę, że przez ostatnie lata żyła w sztucznie utrzymywanej równowadze hormonalnej, której istotnym elementem była codzienna porcja sztucznego hormonu. Pani organizm, aby odzyskać płodność, musi dojść do naturalnej równowagi hormonalnej. Czas jaki na to będzie potrzebował jest sprawą indywidualną, trudną do przewidzenia. U niektóych kobiet następuje to od razu, u innych po kilku miesiącach, a czasem nigdy.

Moim zdaniem, lekarz przed podaniem kolejnego leku hormonalnego powinien dać Pani więcej czasu na uregulowanie cyklu, a następnie, jeżeli do tego nie doszłoby - zlecić badania poziomu hormonów, w celu zdiagnozowania zaburzeń.

Aby była szansa na zajście w ciążę musi u Pani dochodzić do w miarę regularnych owulacji. Obserwując swój organizm może się Pani nauczyć rozpoznawać dni płodne, tak żeby zauważać ewentualną owulację. Polecam moją odpowiedź na inne pytanie:
/pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne

Pozdrawiam serdecznie!