Kiedy po odstawieniu leków na nerwicę można starać się o dziecko?

Witam! Od kilku lat (może to już z 8) biorę Seronil 10mg. Dostałam je na nerwicę i ataki paniki, silne stany lękowe. Pani doktor powiedziała, że również mam depresję, chociaż ja nigdy tego tak nie odczuwałam. Za jakiś czas chciałabym zajść w ciążę, dlatego myślę o ich odstawieniu. Jak to zrobić, żeby mieć jak najmniejsze objawy odstawienne? Bardzo się ich boję. Podejrzewam, że mogę tak ich się przestraszyć, że nie dam rady. Czy lepiej brać pół tabletki, czy co drugi dzień całą? I przez jaki czas? Szukam dobrego psychoterapeuty, ale w moim mieście nie ma. Jednego znalazłam, to po każdym wyjściu byłam tak przybita, że zrezygnowałam. Proszę mi również powiedzieć, ile czasu musi upłynąć, żebym mogła zajść w ciążę? Po jakim czasie mój organizm będzie już czysty? Bardzo się boję, że dziecko może urodzić się z jakąś chorobą przez tak długoletnie branie leków. Pozdrawiam.

Pytanie zadane 04-02-2012r. o 18:44
lek. Karol Kaziród-Wolski porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski

lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.

Porada eksperta

Witam!
Opisana sytuacja jest złożona. Przede wszystkim odstawianie leku przy niewyrównanych zaburzeniach lękowych i depresji grozi zaostrzeniem objawów. Ciąża również może nasilać zaburzenia psychiczne prowadząc czasami np. do depresji poporodowej. Wszystkie te czynniki wymagają osiągnięcia skutecznego wyleczenia zaburzeń psychicznych przed odstawieniem leku i zajściem w ciążę. Dlatego w tej chwili należy skupić się na wyleczeniu zaburzeń psychicznych. Chciałbym podkreślić, że dobra psychoterapia nie jest przyjemną rzeczą, często może zniechęcać i stwarzać wrażenie niepotrzebnej, ale faktem jest, że prawdziwa psychoterapia może przynieść wyraźne efekty, szczególnie w połączeniu z przyjmowaniem leku. Dlatego proponuję skorzystać z pomocy polecanych psychoterapeutów. O czasie i sposobie odstawienia leku powinien zadecydować psychiatra w sytuacji uzyskania poprawy. Wówczas można myśleć o planowaniu ciąży. Jeśli chodzi o czas po którym Seronil znika całkowicie z organizmu to jest to 5-6 tygodni. Po tym czasie można mówić o bezpieczeństwie dla ciąży. Fluoksetyna nie została dokładnie przebadana pod kątem wpływu na ciążę, zasadniczo unika się stosowania jej podczas ciąży, jednakże w sytuacji nieplanowanej ciąży bądź nawrotów objawów podczas ciąży stosowanie leku może przynieść więcej korzyści niż szkody. Proponuję pozostać pod kontrolą psychiatry, nie należy podejmować żadnych decyzji bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy to depresja, czy jednak nerwica?

Witam! Mój problem trwa ok 4 lat. Początkowo rozpoczęło się od braku sił, ogólnie...

mgr Kamila Krocz Porady udziela mgr Kamila Krocz psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
Czy ona jest pod wpływem narkotyku?

Moja koleżanka z klasy normalnie się zachowywała, dopóki nie jej nowy znajomy, z którym...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Czy to nerwica, czy to depresja?

Witam, jestem kobietą w wieku 34 lat. Od pół roku przebywam w Anglii i od ok. 5 miesięcy...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Czy to musi tyle trwać?

Witam, mam 30 lat i leczę się na nerwicę lękową, pierwszy raz zachorowałam 6 lat temu, po 2...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Nietolerancja dusznych pomieszczeń

Mam 22 lata, od dwóch lat borykam się z problemem nietolerancji dusznych pomieszczeń,...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Nerwica lękowa u nastolatki

Czym ją leczyć? Chodzi mi o sposoby domowe.

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Ból brzucha, biegunka i uczucie zdenerwowania

Witam :) Postaram się opisać swój problem najdokładniej jak potrafię. Wrócę do...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
Lęki w autobusie

Witam! Mam 24 lata i pewnie problem, który męczy mnie już od 3 miesięcy. W ostatnim...

mgr Kamila Krocz Porady udziela mgr Kamila Krocz psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij