Kiedy po odstawieniu leków na nerwicę można starać się o dziecko?

Witam! Od kilku lat (może to już z 8) biorę Seronil 10mg. Dostałam je na nerwicę i ataki paniki, silne stany lękowe. Pani doktor powiedziała, że również mam depresję, chociaż ja nigdy tego tak nie odczuwałam. Za jakiś czas chciałabym zajść w ciążę, dlatego myślę o ich odstawieniu. Jak to zrobić, żeby mieć jak najmniejsze objawy odstawienne? Bardzo się ich boję. Podejrzewam, że mogę tak ich się przestraszyć, że nie dam rady. Czy lepiej brać pół tabletki, czy co drugi dzień całą? I przez jaki czas? Szukam dobrego psychoterapeuty, ale w moim mieście nie ma. Jednego znalazłam, to po każdym wyjściu byłam tak przybita, że zrezygnowałam. Proszę mi również powiedzieć, ile czasu musi upłynąć, żebym mogła zajść w ciążę? Po jakim czasie mój organizm będzie już czysty? Bardzo się boję, że dziecko może urodzić się z jakąś chorobą przez tak długoletnie branie leków. Pozdrawiam.

Witam!
Opisana sytuacja jest złożona. Przede wszystkim odstawianie leku przy niewyrównanych zaburzeniach lękowych i depresji grozi zaostrzeniem objawów. Ciąża również może nasilać zaburzenia psychiczne prowadząc czasami np. do depresji poporodowej. Wszystkie te czynniki wymagają osiągnięcia skutecznego wyleczenia zaburzeń psychicznych przed odstawieniem leku i zajściem w ciążę. Dlatego w tej chwili należy skupić się na wyleczeniu zaburzeń psychicznych. Chciałbym podkreślić, że dobra psychoterapia nie jest przyjemną rzeczą, często może zniechęcać i stwarzać wrażenie niepotrzebnej, ale faktem jest, że prawdziwa psychoterapia może przynieść wyraźne efekty, szczególnie w połączeniu z przyjmowaniem leku. Dlatego proponuję skorzystać z pomocy polecanych psychoterapeutów. O czasie i sposobie odstawienia leku powinien zadecydować psychiatra w sytuacji uzyskania poprawy. Wówczas można myśleć o planowaniu ciąży. Jeśli chodzi o czas po którym Seronil znika całkowicie z organizmu to jest to 5-6 tygodni. Po tym czasie można mówić o bezpieczeństwie dla ciąży. Fluoksetyna nie została dokładnie przebadana pod kątem wpływu na ciążę, zasadniczo unika się stosowania jej podczas ciąży, jednakże w sytuacji nieplanowanej ciąży bądź nawrotów objawów podczas ciąży stosowanie leku może przynieść więcej korzyści niż szkody. Proponuję pozostać pod kontrolą psychiatry, nie należy podejmować żadnych decyzji bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!