Kiedy po odstawieniu tabletek zacząć starać się o dziecko?

Witam! Od tamtego roku miałam bardzo duże problemy z miesiączką, praktycznie wystąpiła może 5 razy. W lipcu tamtego roku byłam u lekarza by sprawdzić co jest nie tak. Lekarz wykonał USG i stwierdził, że wszystko jest w należytym porządku niestety po wizycie miałam tylko raz miesiączkę, ponieważ dał mi czopki dopochwowe, które doprowadziło do miesiączki. Nie przejmowałam się ponieważ zapewnił mnie, że wszystko jest w porządku a brak miesiączki spowodowane jest prawdopodobnie stresem lub złą dieta. Przed Świętami Bożego Narodzenia przyjechałam do Polski, więc odwiedziłam swojego ginekologa. Okazało się, że mam zespół policystycznych jajników, na obydwóch jajnikach występuje mnóstwo pęcherzyków. Dlatego nie miałam miesiączki. Pomijając brak profesjonalizmu pierwszego ginekologa mój lekarz stwierdził, że moja osobista sytuacja jest nieciekawa i powinnam starać się o dziecko jak najszybciej. Zalecił 3 cykle brania tabletek i po trzecim cyklu zacząć starać się o dziecko. Po pierwszym opakowaniu ( ostatnia tabletka 11 stycznia) okres dostałam 18 stycznia a 19 stycznia zaczęłam już brać następne opakowanie. Lekarz powiedział, że po trzecim opakowaniu kiedy wystąpi miesiączka i od pierwszego dnia miesiączki poczekać 1 tydzień i zacząć starać się o dziecko, ale ja nie jestem pewna czy będę miała dni płodne w tym okresie. Proszę o pomoc! Dziękuję. Z poważaniem, Katarzyna M

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W przypadku zaburzeń cyklu nie wyznacza się dni płodnych na podstawie kalendarza, ale obserwacji objawów płodności. Objawem dni płodnych jest śluz przypominający surowe białko kurzego jaja (rozciągliwy, śliski, przezroczysty) oraz miękka (jak płatek ucha, nie zaś twarda jak czubek nosa), otwarta na opuszek palca, wysoko uniesiona (trudna do dosięgnięcia) szyjka macicy. W Pani przypadku może mieć miejsce kilkakrotne nieudane podejście do owulacji.

Warto więc również mierzyć podstawową temperaturę ciała, by sprawdzić, czy owulacja nastąpiła. Mierzy się ją codziennie, o tej samej godzinie (+/- 30 minut), tym samym termometrem (podającym wynik z dokładnością do pół kreski), w pochwie, ustach lub odbycie (zawsze w tym samym miejscu), natychmiast po przebudzeniu.  O odbytej owulacji świadczy skok o co najmniej dwie kreski powyżej 6 poprzednich pomiarów.

W dniach wydzielania śluzu płodnego można wspomóc się testami owulacyjnymi z moczu.