Kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne?

Witam! Mam kilka pytań, szczególnie chodzi mi o to kiedy są dni płodne a kiedy niepłodne. Staram się z mężem o drugie dziecko, kochamy się prawie codziennie. Mam bardzo nieregularne cykle, wahają się pomiędzy 28-45 dni. Bardzo ciężko mi wyliczyć kiedy są dni płodne. Robiłam już kilka testów ciążowych, każdy wyszedł negatywnie, a może za wcześnie go robiłam? Już sama nie wiem... Bardzo proszę mi powiedzieć czy dni płodne ZAWSZE są ok.10 dnia cyklu, niezależnie od tego czy cykle są regularne czy nie? Po jakim czasie od współżycia mogę zrobić test ciążowy? Kiedy są dni płodne w przypadku tak nieregularnego cyklu jak mój i w jaki sposób mogę je wyliczyć? Czy w ogóle wyliczenie ich jest w jakikolwiek sposób możliwe? Wszelka lektura i próby "doliczenia" się w różnych metodach zakończyły się fiaskiem... Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o anonimowość.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie wiem, skąd się Pani dowiedziała, że owulacja jest zawsze 10 dnia cyklu - to nieprawda!!!!!! Owulacja jest zawsze 14 dni PRZED miesiączką! O dniu owulacji można wnioskować tylko wstecz, tzn. jeśli np. kobieta miała miesiączkę 15 września, to wiadomo, że owulacja wystąpiła u niej 14 dni wcześniej, czyli 1 września. Analiza przebiegów cyklów miesięcznych danej kobiety z jakiegoś dłuższego okresu (np. pół roku, rok) pozwala w przybliżeniu określić, na który dzień cyklu może przypadać jej owulacja.

Jeśli Pani cykle trwają 28-45 dni, to można się spodziewać owulacji mniej więcej od 14 do 31 dnia cyklu. W tych dniach może nastąpić owulacja, więc wtedy warto odwiedzać sypialnię częściej. Badania wykazują, że do zapłodnienia dochodzi najczęściej, gdy stosunek miał miejsce około doby przed owulacja, więc warto starać się o dzidziusia także 13. dnia cyklu. Plemniki żyją w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, więc po stosunku czekają sobie spokojnie na komórkę jajową. Z tego względu nie muszą Państwo współżyć codziennie - najlepsza jakość spermy jest wtedy, gdy do ejakulacji dochodzi co 2-3 dni.

Pamiętajcie Państwo, że stres bardzo przeszkadza w poczęciu! Najłatwiej począć dziecko, gdy się człowiek w ogóle o to nie stara! Warto wybrać się razem na jakieś małe wczasy z daleka od kłopotów, zrelaksować się i poświęcic sobie czas.

Natomiast niepokoi mnie trochę fakt, że Pani cykle bywają tak długie (45 dni!) i nieregularne. Myślę, że powinna Pani wybrać się do ginekologa i porozmawiać z nim o tym. Być może nic Pani nie jest, ale warto to sprawdzić, zwłaszcza, że niektóre kobiece choroby przeszkadzają w prokreacji.

Życzę powodzenia! Mam nadzieje, że wkrótce będą Państwo rodzicami!