Kiedy są dni płodne po odstawieniu tabletek?

Witam! Martwi mnie czy cykl menstruacyjny od razu po przestaniu brania tabletek wraca do normalności, czy też nie od razu. Ostatnią tabletkę wzięłam w środę, 3 listopada, a krwawienie wystąpiło chyba nawet jeszcze wcześniej, ale nie jestem pewna. Wiem na pewno, że trwało dość długo. Postanowiłam zrobić sobie miesięczną przerwę od brania tabletek, ponieważ rozstałam się ze swoim partnerem, jednak zeszliśmy się i teraz boję się, czy na pewno dobrze obliczyłam dni płodne. Jak to jest w takiej sytuacji? Wcześniej brałam tabletki ponad 3 lata i tylko z jedną miesięczną przerwą. Czy to ma na to jakiś wpływ? Mój partner użył prezerwatywy, jednak część spermy znalazła się na wejściu do mojej pochwy. Czy mogę teraz zacząć brać kolejny listek tabletek? Proszę, pomóżcie

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zazwyczaj owulacja pojawia się z 10-14 dniowym opóźnieniem. Zatem pierwsza miesiączka pojawia się również z opóźnieniem 10-14 dni. Zaburzenia cyklu po odstawieniu tabletek mogą się utrzymywać nawet do pół roku.

W Pani przypadku istnieje możliwość, że zaszła Pani w ciążę, ponieważ sperma dostała się do Pani dróg rodnych. Przed kolejnym opakowaniem tabletek antykoncepcyjnych należy wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam