Kiedy skorzystać z inseminacji domacicznej?

Chodzi o to, że z mężem staramy się o dziecko, jednak z powodu bólu przy współżyciu nie możemy się normalnie kochać, dlatego najpierw się "bawimy", no a potem... wiadomo. Robimy tak zawsze w dni płodne od ponad pół roku. Jednak bez efektów.
Pomyślałam nawet o inseminacji, jednak mąż nie bardzo jest za tym pomysłem, mówi, że mamy dalej próbować, jednak ja jestem już zmęczona tym próbowaniem. Bardzo chcemy dziecka.
Dodam, że mam 20 lat a mąż 40. Czy inseminacja w naszym przypadku to dobry pomysł?
Proszę o rade.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Jeśli wytrysk następuje głęboko w pochwie, to można uznać że normalnie starają się Państwo o dziecko. Pół roku to nie jest długi okres starań. Diagnostykę niepłodności wdrażamy dopiero najwcześniej po roku regularnych starań. Wykonuje się wtedy serię badań i na podstawie ich wyników próbuje się rozpoznać przyczynę problemów z poczęciem, a następnie proponuje się odpowiednio dopasowane leczenie. Inseminacja to tylko jedna z opcji. Tak więc radzę wstrzymać się jeszcze z szukaniem przyczyn dotychczasowego niepowodzenia. Dobrze byłoby natomiast poszukać przyczyny bolesnego współżycia. Być może cierpi Pani np. na endometriozę. Wskazana byłaby wizyta u ginekologa, który zbierze dokładny wywiad, zbada Panią i spróbuje pomóc.
Pozdrawiam serdecznie!