Kiedy tabletki zaczną działać?

Witam, mam 24 lata i chciałabym pójść do ginekologa po tabletki, nigdy wcześniej nie brałam. Mam klika pytań, po pierwsze kiedy zaczynają działać? Na waszej stronie przeczytałam, że jeśli weźmie się podczas pierwszego dnia miesiączki do od razu (po 24h). Jeśli w kolejne dni cyklu to w ósmy dzień cyklu zaczynają chronić. Jednak jak ustalić, który dzień jest pierwszy jeśli np. dnia pierwszego krwawienie jest bardzo malutkie np. kilka plamek ciemnej (brązowej) krwi, a dopiero na drugi lub trzeci dzień okres już jest normalny obfity. Czy wtedy pierwszym dniem będzie dzień, w którym tylko troszkę plamię? Czy prawidłowo pierwszy dzień to ten, w którym krew leci obficie, już normalnie. Ponieważ czytałam, że takie drobne krwawienie się nie liczy tylko dopiero jak już okres się "rozleci", czy to prawda? Który dzień uznać jako pierwszy? Kolejne pytanie to: czy może jednak zaczekać te 7 dni i bezpiecznie kochać się dopiero w ósmym? Jeśli nie jestem pewna, który jest pierwszy. Chociaż za pierwszy uważam ten, w którym już normalnie zaczyna się okres, a nie ten w którym jest tylko plamienie. Jeszcze jedno pytanie: Co jeśli mam dużą nadwagę? I np. nadciśnienie tętnicze, czy mogę brać tabletki nie obawiając się o zdrowie? Czytałam o zakrzepicy, zawale serca itp. co mnie zaniepokoiło gdyż u osób z nadwagą ryzyko zwiększa się. A tabletki mają dużo groźnych działań ubocznych. Czy może stracić kilogramy i dopiero wtedy udać się po tabletki? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Tak jak Pani napisała, jeżeli doustną antykoncepcję hormonalną kobieta rozpoczyna pierwszego dnia miesiączki, pełna skuteczność antykoncepcyjna zaczyna się wraz z przyjęciem pierwszej tabletki. Jeżeli pierwszą tabletkę przyjmie się od 2 do 5 dnia menstruacji, przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcyjne. Za pierwszy dzień krwawienia uznajemy natomiast już plamienie. Absolutnie nie należy czekać, aż krwawienie osiągnie maksimum obfitości.
W przypadku kobiet, które mają nadwagę i nadciśnienie tętnicze, klasyczne tabletki są w zasadzie przeciwwskazane, gdyż zwiększają ryzyko między innymi choroby zakrzepowo-zatorowej. O tym czy może Pani stosować antykoncepcję hormonalną powinien zdecydować specjalista ginekolog. Istnieją bowiem tak zwane minipigułki, które przeznaczone są właśnie dla kobiet, które nie mogą stosować tabletek jednofazowych dwuskładnikowych.